Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Structura de comisionar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Structura de comisionar

Buna seara,

Un SRL platitor de TVA (soc. A) achizitioneaza material lemnos din Rusia (soc. B), ulterior facturandu-l catre un srl platitor de TVA (soc. C). Soc. C va exporta marfa. Se doreste incheierea unui contract de comision intre:
1. A si B
sau
2. A si C.
Vreau sa ma corectati daca gresesc:
1. A si B - B emite factura pt marfa, fara tva catre A, A emite factura de comision catre B, fara TVA si factura cu TVA catre C (pt vanzarea marfii)
A si C - B emite factura pt marfa, fara tva catre A, A emite factura de comision catre C, cu TVA si factura de vanzare marfa cu TVA catre C

Este corect?

Va multumesc.
comisionul se factureaza catre furnizor sau cumparatorul final in functie de contractul incheiat, numai daca marfa nu trece prin gestiunea lui A, aceasta fiind facturata direct de la furnizorul B catre cumparatorul final C.

din cate inteleg eu, A primeste o factura fara TVA din Rusia, de la B, de exemplu 1000 euro.
actionand in calitate de importator, A va plati TVA catre autoritatile vamale pentru care va avea drept de deducere conform DVI, 240 euro.
ulterior, dupa aplicarea adaosului comercial 30%, A va refactura marfa catre C cu TVA, 1300 euro + TVA 312 euro, fara a mai factura vreun comision, acesta regasinud-se in adaosul comercial.

la final, prin decontul de tva A trebuie sa mai plateasca TVA catre bugetul de stat in suma de 72 euro (312 - 240) aferenta adaosului comercial (300 x 24%).

Multumesc pt raspuns, dar cautand pe internet informatii legate de aceasta problema am gasit urmatoarele. Ce presupune un ctr de comision si ce pp un ctr de mandat, ambele aplicabile in cazul intermedierii de marfuri/servicii. Foarte bine nuantate si explicat foarte bine si structura de comisionar. Pentru cei interesati atasez link.
[ link extern ]
O seara buna tuturor.
acel "dar" din afirmatia dvs. ma face sa cred ca nu va multumeste raspunsul meu.

este ok, am inteles mesajul.

o zi buna si dvs.!