avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Angajati Vs Subcontractori # ( IN ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Angajati Vs Subcontractori # ( IN Constructii ) ?

Are cineva o parere ? Angajati sau subcontractori ( echipe ) IN Constructii ??
Ma rog ................ cat se mai construieste la ora actuala ??
Ce este mai '' rentabil "" >> birocratic ; administrativ pentru o firma ?
Angajati Vs Subcontractori ( echipe ) specializate ( constructii ; amenajari ; instalatii ) implicati intr - un proiect ??
Eu as opta pentru subcontractori !
Cel mai recent răspuns: Janina_S , utilizator 18:04, 30 Martie 2015
Subcontractarea se face cu alte firme. Un aspect important e acela ca odata ce acele firme au preluat parti din lucrare, se descurca singure sa faca ce au de facut acolo. Ii vedeti pe salariati ca fac asta singuri, fara un control, ceva acolo, o supraveghere? Asa ca mai ganditi-va daca vreti sa faceti o ghidusie ca asta.
ESTE clar .... si intr- un caz ( angajati ) si altul ( subcontractori )
fara supraveghere '' NU MERGE '' !!!
SUNT '' ingrozit ''' de cei care '' SE PRICEP '' la '' toate '' si de fapt la '' NIMIC '' !!! AS alege un subcontractor cu minim 5 ani de
experienta intr -un anumit domeniu ( constructii ; amenajari ; instalatii )
cu un portofoliu solid si recomandat de cineva cunoscut ; eventual
vizionarea a 4 - 5 lucrari facute de subcontractor si discutii cu fosti
clienti !!!
CAT priveste '' angajatii '' ma apuca '' durerea de cap '' numai cand
ma gandesc la '' hartogaraia '' necesara angajarii ; de impozitarea
muncii .............. >>> !!! JALE MARE !!!

Corect, dar pe de alta parte la subcontractor se poate discuta de o garantie de buna executie din care sa poti sa mai acoperi eventualele pagube ce pot aparea, dar de la salariati nu poti opri nimic.
Iertati-ma, unde pot gasi o lista cu subcontractorii ( constructii) din Romania? As aprecia enorm de mult o pista de plecare macar. Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare consortiu constructii ContSters332571 ContSters332571 Buna ziua Un beneficiar intentioneaza sa demareze un proiect de constructie sediu insa doreste ca responsabilitatea acestui demers sa fie asumata de o ... (vezi toată discuția)
Responsabil ssm - itm kra kra Buna ziua, De curand m-am angajat si eu ca Responsabil SSM la o firma de consultanta care a semnat un contract cu o firma care construieste un parc eolian, ... (vezi toată discuția)
Subcontractare pe achizitii publice brebone brebone Am si eu o intrebare, pentru cine este familiar cu legea achizitiilor publice. Am inteles ca in legea achizitiilor publice se prevede ca nu se poate ... (vezi toată discuția)