Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Subcontractare pe achizitii publice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Subcontractare pe achizitii publice

Am si eu o intrebare, pentru cine este familiar cu legea achizitiilor publice.

Am inteles ca in legea achizitiilor publice se prevede ca nu se poate subcontracta mai mult de 30% din valoarea contractului si ca pentru orice subcontractant declarat in contract, trebuie atasata copie dupa contractul cu acesta.

Cazuri:

1. Este acest procent valabil pentru toti subcontractantii angrenati la mod cumulativ sau pentru fiecare in parte?

2. Mentionarea subcontractorilor este necesara si pentru contractele atribuite prin incredintare directa?

3. Un anumit subcontractor care ofera studii si expertiza tehnica de specialitate o poate face prin SRL-ul sau.
Pentru a evita listarea sa ca subcontractant, exista posibilitatea unui contract de colaborare pe persoana fizica cu durata (mica) determinata, astfel incat sa poata semna diferitele lucrari necesare in cadrul contractului? se practica asa ceva sau e o varianta science-fiction din alte considerente (tehnico-juridice)?

Va multumesc,

1. Conform art. 225. lit. a) OG 34/2006, autoritatea contractanta are dreptul de a solicta concesionarului sa atribuie contracte intr-un procent de minimum 30% din valoarea lucrarilor unor terte parti, lasand subcontractantilor posibilitatea de a majora partile/partea din contract. Ca atare, in orice caz, subcontractanatii trebuiesc priviti cumulativ intrucat constituie un tot unitar in raport de lucrari. Aveti grija, nu maximum 30 % , ci minimum 30%.
2. da, chiar daca contractele nu fac obiectul OUG 34/2006
3. La aceasta intrebare nu cred ca veti gasi un raspuns calificat fara ca persoana care va raspunde sa aiba actele in fata.

Cu stima.
Va multumesc pentru timpul acordat raspunsului.

1. Apreciez citarea articolului! Desi, sincer, acum pe moment nu inteleg nuanta Dvs. cand specificati "minim, nu maxim 30%", voi consulta articolul citat care probabil ca va fi lamuritor.

2. Mentionarea subcontractorilor inseamna obligatoriu si prezentarea contractului de subcontractare? Ce se intampla daca acest contract este confidential? Ce articol stipuleaza aceasta listare a subcontractantilor?

O zi buna,
brebone, utilizator
Mie mi se pare ca vorbim de lucruri diferite. Initiatorul discutiei vorbeste despre un contract de achiziti publice (pare-se de lucrari, din cate inteleg) iar Dl. Popescu citeaza articolele de la concesiune (daca gresesc eu, il rog pe initiator sa ma corecteze). Intr-adevar, numai la sectiunea privind concesiunile legiuitorul stipuleaza acest prag de 30% (care intr-adevar este pragul minim, nu cel maxim).

In ceea ce priveste contractele de achizitii publice, nu se specifica nicaieri in ce procent poate fi subcontractata lucrarea atribuita prin contract, insa in cadrul procedurii de atribuire a contractului ofertantul trebuie sa indice daca intentioneaza sa subcontracteze o parte din lucrari si, la solicitarea autoritatii contractante (ceea ce se intampla in momentul atribuirii), sa si identifice respectivii subcontractanti.

Art. 45 din OUG 34/2006 prevede ca "(1) Fără a i se diminua răspunderea în ceea ce priveşte modul de îndeplinire a viitorului contract de achiziţie publică, ofertantul are dreptul de a include în propunerea tehnică posibilitatea de a subcontracta o parte din contractul respectiv. (2) În cazul în care autoritatea contractantă solicită, ofertantul are obligaţia de a preciza partea/părţile din contract pe care urmează să le subcontracteze şi datele de recunoaştere ale subcontractanţilor propuşi."

Nu scrie nicaieri in OUG 34/2006 ca ofertantul este obligat sa prezinte si contractele de subcontractare, ci doar identitatea subcontractorilor, partea de contract ce se intentioneaza a fi sub-contractata si informatii despre specializarea/expertiza subcontractorilor. Aceasta deoarece principiul in achizitii publice este ca un contract se atribuie in considerarea calitatii contractantului (astfel cum reiese din propunerea technica in principal), astfel incat ofertantul nu isi poate substitui un subcontractor a carui specializare sa nu fie cunoscuta de autoritatea contractanta.

Toate cele bune!
cvm a scris:

In ceea ce priveste contractele de achizitii publice, nu se specifica nicaieri in ce procent poate fi subcontractata lucrarea atribuita prin contract, insa in cadrul procedurii de atribuire a contractului ofertantul trebuie sa indice daca intentioneaza sa subcontracteze o parte din lucrari si, la solicitarea autoritatii contractante (ceea ce se intampla in momentul atribuirii), sa si identifice respectivii subcontractanti.

Art. 45 din OUG 34/2006 prevede ca "(1) Fără a i se diminua răspunderea în ceea ce priveşte modul de îndeplinire a viitorului contract de achiziţie publică, ofertantul are dreptul de a include în propunerea tehnică posibilitatea de a subcontracta o parte din contractul respectiv. (2) În cazul în care autoritatea contractantă solicită, ofertantul are obligaţia de a preciza partea/părţile din contract pe care urmează să le subcontracteze şi datele de recunoaştere ale subcontractanţilor propuşi."

Nu scrie nicaieri in OUG 34/2006 ca ofertantul este obligat sa prezinte si contractele de subcontractare, ci doar identitatea subcontractorilor, partea de contract ce se intentioneaza a fi sub-contractata si informatii despre specializarea/expertiza subcontractorilor. Aceasta deoarece principiul in achizitii publice este ca un contract se atribuie in considerarea calitatii contractantului (astfel cum reiese din propunerea technica in principal), astfel incat ofertantul nu isi poate substitui un subcontractor a carui specializare sa nu fie cunoscuta de autoritatea contractanta.

Toate cele bune!

Intr-adevar intrebarea se referea la un contract de achizitii publice, ati inteles perfect. Multumesc pentru detalierea raspunsului. Pentru confirmarea finala si evitarea oricarei derute, revin: asadar, acei 30% n-au nicio legatura cu subcontractarea pe achizitii publice, era doar o interpretare eronata a mea?

Intr-adevar, pragul acela de minim 30% este prevazut in relatia dintre concedent si concesionar. Insa, trebuie sa revin la mentiunea anterioara: in cadrul procedurii de atribuire, ofertantul trebuie sa indice daca intentioneaza sa utilizeze subcontractanti, partea din contract pe care intentioneaza sa o subcontracteze, identitatea si specializarea subcontractantilor.

Astfel, daca dvs nu ati indicat ca aveti de gand sa utilizati subcontractori, nu puteti acum sa recurgeti la ei decat cu acceptul autoritatii contractante. Aceasta deoarece conform Ghidului pentru atribuirea contractelor de achizitie publica (aprobat prin Ordinul ANRMAP nr. 155/2006 "Pe parcursul derulării contractului, contractantul nu are dreptul de a înlocui subcontractanţii nominalizaţi în ofertă fără acceptul autorităţii contractante"; deci, cu atat mai mult nu are dreptul de a utiliza subcontractori daca nu si-a exprimat intentia sa faca acest lucru in cadrul procedurii de atribuire. Revenim aici la principiul conform caruia contractul de achizitie publica este un contract intuitu personae (adica se acorda in considerarea calitatilor/experientei ofertantului castigator).

Ar mai fi ceva (si aici imi cer eu scuze, cand v-am furnizat primul raspuns, nu ma uitasem si in Ghid). Conform Ghidului insa, "contractele de subcontractare trebuie sa se constituie in anexe la contractul de achizitie publica". Astfel, la prima vedere, s-ar parea ca trebuie dezvaluite aceste contracte de subcontractare autoritatii contractante (desi se poate face o discutie vizavi de obligativitatea Ghidului, care pana la urma este doar un...ghid). In fine, din experienta proprie, pot sa va spun ca am vazut destule contracte de achizitie publica (pentru sume semnificative, unde s-ar crede ca autoritatea contractanta este mai vigilenta) cu simpla indicare a subcontractorilor propusi si a partii de contract ce se intentiona a se subcontracta. Depinde de la caz la caz.

Pe scurt: (a) daca ati indicat in cadrul procedurii de atribuire intentia de a recurge la contractanti si partea din contract pe care intentionati sa o subcontractati, sunteti tinut atat de identitatea subcontractorului cat si de partea pe care ati declarat ca o subcontractati (aici ar fi util de vazut si ce prevede contractul); (b) daca nu ati indicat aceasta optiune, nu puteti recurge la subcontractanti fara acceptul autoritatii contractante (nu am inteles prea bine daca deja s-a incheiat sau nu contractul).

Toate cele bune!