avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare adeverinta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare adeverinta

Buna ziua. As dori sa stiu cum se completeaza tabelul din adeverinta de vechime care se elibereaza atunci cand ai incetat raporturile de munca cu un angajator (ex.: la Mutatia intervenita se trece " se abroga dispozitiile Decretului 92/1976 privind carnetul de munca. Continuarea raporturilor de munca pana la data de 01.06.2011)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:23, 18 Iunie 2011
Depinde de modul cum este intocmita adeverinta , si anume:
1. In cazul in care este completata pentru toata perioada lucrata nu va contine inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976.

2. In cazul in care este intocmita din doua perioade, si anume:
a. perioada cuprinsa intre data inceperii activitatii si data de 01.01.2011 va cuprinde ca ultima inregistrare inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976
b. perioada cuprinsa intre 01.01.2011 si data incetarii raportului de munca va cuprinde :
- inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976
- eventualele modificari alre c.i.m.
- incetarea raportului de munca

3. Adeverintele de vechime pot fi insotite - la solicitarea scrisa a salariatului - de copii, certificate de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana
imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul, ale documentelor
existente in dosarul personal, ale paginii/paginilor din registrul electronic, care
cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este corect? giacris giacris Buna ziua, Am ridicat de la ITM 2 adeverinte de vechime pentru 2 angajati in care este precizat cum ca contractul lor individual de munca a incetat la data ... (vezi toată discuția)
Vechime carte de munca victor sorin victor sorin Buna ziua , din motive mai mult sau mai putin obiective nu am consemnate in cartea de munca toate perioadele lucrate , acestea putind fii dovedite doar prin ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime---ajutor suciugeorgeta suciugeorgeta Trebuie sa emit o adeverinta de vechime si am o situatie mai dificila....adica: Precize ca i-am inmanat carnetul de munca completat pana la ... (vezi toată discuția)