Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime carte de munca

Buna ziua , din motive mai mult sau mai putin obiective nu am consemnate in cartea de munca toate perioadele lucrate , acestea putind fii dovedite doar prin adeverinte de vechime cum procedez ? In acest moment nu sint angajat .
1. Daca este vorba de perioade anterioare datei de 01.01.2011 atunci puteti merge cu adeverintele la ITM sa le inregistreze in carnetul de munca.
2. Pentru perioada de dupa 01.01.2011 pastrati adeverintele acasa, s-ar putea sa aveti nevoie de ele.
Se mai pot efectua inregistrari de catre ITM la ora actuala in carnetele de munca pt. perioadele neconsemnate? Nu se aplica prevedereile ART.279(2)Codul Muncii ca pt. cei ce nu posedau carnet de munca?
(2) Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu poseda carnet de munca, de catre instanta judecatoreasca competenta sa solutioneze conflictele de munca, pe baza inscrisurilor sau a altor probe din [/b]care sa rezulte existenta raporturilor de munca. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogarii Decretului nr. 92/1976, cu modificarile ulterioare, se vor solutiona potrivit dispozitiilor acestui act normativ.
victor sorin a scris:

Buna ziua , din motive mai mult sau mai putin obiective nu am consemnate in cartea de munca toate perioadele lucrate , acestea putind fii dovedite doar prin adeverinte de vechime cum procedez ? In acest moment nu sint angajat .

Daca carnetul de munca cuprinde inscrierile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 , atunci nu va mai face nimeni inregistrari in carnetul de munca ... cu adeverintele de vechime eliberate de la fostii angajatori puteti dovedi vechimea in munca pentru acele perioade neconsemnate in carnetul de munca...

Aici nu este vorba despre reconstituire vechime in munca, ci de completarea carnetului de munca ca urmare a omisiunii inregistrarii unor perioade de activitate in acesta.