Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adaugare 25 m3 apa rece la intretinere...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adaugare 25 m3 apa rece la intretinere...

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu pasaje din lege in problema mea.
Pe luna Mai am uitat sa declar apa calda si rece la asociatie in consecinta m-am trezit cu aproximativ 25 m3 apa rece si cu doar 5 m3 apa calda(doar la apa calda o val normala pt garsoniera mea cu 2 persoane). Cand am observat lista afisata la inceputul lunii Iunie am fost sa declar valorile aproximative pe luna Mai si valorile din luna Iunie. Dar din ce am inteles de la administratora ca avem asa mult la apa rece deoarece am fost trecut la paosal si am ca ceilalti care nu au apometre. Ideea este ca este posibil sa fie asa multi m3 de pers deoarece citisem undeva pe forum ca este reglementat un nr max de m3/pers (parca 9m3) pt cei care nu au apometre. Ea mi-a explicat ca acea val fixa de m3 era valabila doar pentru situatiile cand apa nova nu avea contorizare a blocului!! sau ceva de genul acesta, explicand-umi ca la contorul blocului este un consum de 300 m3 apa rece iar Apa Nova trimite factura cu 340 m3. Va rog sa-mi explicati cum de este asa de mare acea val de 25 m3 in situatia in care sunt doar max 10 ap necontorizate.
Diferenta aceea dintre contoarul blocului si cea de pe factura de la ApaNova cine o suporta, tot blocul sau numai pers din apartamentele necontorizate...? Mai stiu ca in ghidul asociatiilor de proprietari...este reglementat ca numai dupa 3 luni consecutive de nedeclarat m3 folositi de apa ma trece la paosal, iar daca este numai 1 luna se face recalcularea in luna urmatoare in urma verificarii cu cineva din staful asociatiei.. .
In acest caz administratora mi-a zis ca nu se face recalcularea pe luna din urma deoarece actele au fost facute si ca nu se poate...??
Ca sa fie totul frumos atunci cand am fost sa declar apa pe luna restanta si luna in curs+ o suma de bani la intretinerea de pe luna iunie nu au fost luate in seama suma mea de bani la care am chitanta si nr de m3 declarati... (la care au recunoscut ca este greseala lor si arunca vina cand administratora cand contabila nu a facut calculele corect).
Va rog mult daca se pot adauga art. din lege cu specificatia exacta a legii pentru a ma duce cu hartii sa-mi rezolv problema.

Multumesc mult
Consultati legea 230/2007 si Normele aprobate prin HG 1588/2007. Acestea se refera la toate problemele asociatiilor de proprietari. Dar modul de repartizare a pierderilor poate a fost stabilit de adunarea generala si hotararae acesteia este lege pentru toti cei ce locuiesc in asociatia respectiva chiar daca nu este in conformitate cu legea.
Succes!
si o hotarare care nu este in conformitate cu legea...poate fi aplicata?
...........Activitatea asociatiei se desfasoara in conformitate cu legislatia in vigoare...o hatarare poate fi luata in limitele prevazute de legea organica,si..daca nu este trecuta in statutul asociatiei,modificarea trebuie facuta printr o hotarare judecatoreasca.
Si atentie...modificarea statutului se face cu o majoritate de cel putin 2/3 DIN NR TOTAL DE PROPRIETARI si nu din cei prezenti la cea de a 2-a convocare.....
musac a scris:

si o hotarare care nu este in conformitate cu legea...poate fi aplicata?
...........Activitatea asociatiei se desfasoara in conformitate cu legislatia in vigoare...o hatarare poate fi luata in limitele prevazute de legea organica,si..daca nu este trecuta in statutul asociatiei,modificarea trebuie facuta printr o hotarare judecatoreasca.
Si atentie...modificarea statutului se face cu o majoritate de cel putin 2/3 DIN NR TOTAL DE PROPRIETARI si nu din cei prezenti la cea de a 2-a convocare.....

Da, o hotarare care nu este in conformitate cu legea poate fi aplicata daca hotararea nu este atacata in justitie in 45 zile. Legea 230/2007 "Art. 26. -Dacă o hotărâre a adunării generale este contrară legii, statutului sau acordului de asociere a asociaţiei de proprietari sau este de natură să producă daune intereselor proprietarilor, aceştia pot ataca în justiţie respectiva hotărâre, în termen de 45 de zile de la adoptarea acesteia. Acţionarea în justiţie nu întrerupe executarea hotărârii decât în cazul în care instanţa dispune suspendarea acesteia."
Hotarari de genul cum se repartizeaza pierderile, sau reparatiile pot sa nu fie trecute in statul si se pot aplica daca au fost adoptate in ad. generala, sau mai nou sistemul de penalizari este stabilit prin decizia comitetului executiv.
Acum ce sa facem daca in statutul de acum 10 ani au fost stipulate unele lucruri care nu se mai pot aplica datorita schimbarilor legislative sau hotararilor luate in adunrile generale, nu cred ca trebuie neaparat schimbat statutul prin judecatorie. Am vazut un statut bine facut ca un cadru de ghidare a asociatiei si un statut in care se prevedea salariul administratorului de 150.000 lei fara stipularea posibilitatii de adaptare la nivelul de salarizare de astazi.
nu este chiar asa de simplu...nu se pot lua decizii in afara legii...legea in general stipuleaza anumite limite,iar asociatia..hotaraste limita...Pierderile intr-un condomeniu serepartizeaza tuturor proprietarilor.
Hotararile ad. generale se comunica in scris tuturor proprietarilor,iar data comunicarii este data de la care se nr zilele..si nu cred ca p hotarare ilegala,nestaturara nu poate fi atacata si dupa cele 45 zile.....Daca fiecare ar hotara contrar legii..nu am mai avea nevoie de legile organice..fiecare -si vor face legea dupa bunul plac,in functie de cei care formeaza..comitetu lexecutiv
nu este chiar asa de simplu...nu se pot lua decizii in afara legii...legea in general stipuleaza anumite limite,iar asociatia..hotaraste limita...Pierderile intr-un condomeniu serepartizeaza tuturor proprietarilor.
Hotararile ad. generale se comunica in scris tuturor proprietarilor,iar data comunicarii este data de la care se nr zilele..si nu cred ca o hotarare ilegala,nestaturara nu poate fi atacata si dupa cele 45 zile.....Daca fiecare ar hotara contrar legii..nu am mai avea nevoie de legile organice..fiecare -si vor face legea dupa bunul plac,in functie de cei care formeaza..comitetu lexecutiv