Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poligraf

Va rog unde gasesc metodologia(procedura) completa si punctuala (acreditata)a testarii cu poligraful.
Etapele ,drepturile si obilgatiile , persoanei testate si psihologului.
Multumesc!
x_user,
Se pune la dosar, deci e public pentru oricine are access la dosar.

Nu e ceva secret , la fel cum nu e secret cat de irelevant poate fi acel test poligraf.

Nu am facut nici unul pana acuma, deci nu stiu ce sa spun. Atata tot ca m-am interesat cum functioneaza,etc.

xuser, utilizator
Problema capitala este, cine imi poate verifica corectitudinea interpretarii diagramei in Romania ?.
NIMENI, eu nu am gasit pe nimeni sa-mi certifice acuratetea.
Cereti sa fiti reevaluta, pe motiv ca v-a durut maseua, ati avut o zi proasta ,etc.

Majoritatea persoanelor sunt testate de 2 ori.

Inca ceva: ati zis ca psihiologul vi-a strans mana? ciudat, niciodata nu se strange mana unui mincinos...

Si daca va face testul din nou se va fi stiut de prima testare iar , ca o lege nescrisa, il va picadin nou :sorry: intarind astfel inca o data convingerile autoritatilor legate de comportamentul simulat iar deznodamantul va fi " Operatia a reusit, pacientul a murit" ! Asa ca nu risca :O
Poi se va planga fata ca a durut-o o masea, sau ca s-a simtit prost, nu il va acuza pe doctor.