Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA pot recupera t.v.a.-ul, cum?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

pot recupera t.v.a.-ul, cum?

Buna ziua.Am infiintat o firma si trebuie sa fac o investitie de 35000 euro(autoutilitare,tehnica de calcul,aer conditionat,ferestre termopan,etc) pe facturi. Eu nu sunt platitor de tva, dupa ce cumpar tot pot cere recuperarea t.v.a.-ului?
Puteti cere recuperarea TVA prin procedura simplificata daca suma TVA-ului de recuperat este mai mica de 10.000 ron; procedura simplificata inseamna fara control, vi se dau banii, controlul urmand ulterior daca considera ei ca este cazul.

Daca suma este mai mare, puteti cere rambursarea TVA care se va efectua in urma unui control.
Sau puteti folosi metoda clasica, si anume sa va deduceti TVA-ul din valoarea facturilor de vanzare pe care le veti face ulterior pe firma.
:) neplatitorii de tva nu pot recupera tva aferente achizitiilor, aceasta se include in costul investitiei.
Buna ziua. Un utilizator i-mi spune ca nu pot recupera t.v.a.-ul pentru ca neplatitorii de t.v.a. nu-l pot recupera. Care este varianta corecta? Va multumesc.
d-l contabil nu a observat ca nu sunteti platitor de tva si de aceea v-a raspuns in consecinta.

art. 145 cod fiscal
Sfera de aplicare a dreptului de deducere
(1) Dreptul de deducere ia naştere la momentul exigibilităţii taxei.
(2) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
a) operaţiuni taxabile

firma dvs. nu realizeaza operatiuni taxabile, aplicand regimul special de scutire pentru intreprinderi mici.