Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... o condamnare cu suspendare mai apare in cazier dupa ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

o condamnare cu suspendare mai apare in cazier dupa ce a trecut?

Buna ziua, as dori sa stiu daca o condamnare cu suspendare pentru accident auto mai apare in cazier. Pedeapsa a fost din 09/2007 pana in 09/2009?
sau daca apare trebuie facuta o cerere sau ceva de genul pentru a se sterge?
Schimb locul de munca si vreau sa stiu daca as fi afectat de o aparitie a acestei pedepse .
Multumesc
elmauss, utilizator
Atata timp cat nu a intervenit reabilitarea ''apare''.
Aveti si un termen de incercare stabilit de instanta.
termen de incercare este tot 2 ani si s-ar implini in septembrie anul acesta; sa inteleg ca abia atunci se sterge sau trebuie sa fac cerere...
ma afecteaza la angajare?
Depinde in ce functie va angajati.
De obicei nu se cere cazierul judiciar la angajare.
Dupa trecerea termenului de incercare sunteti reabilitat de drept.
In principiu a intervenit reabilitarea.
multumesc de raspuns.
e un post de agent vanzari.