avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... o condamnare cu suspendare mai apare in cazier dupa ce ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

o condamnare cu suspendare mai apare in cazier dupa ce a trecut?

Buna ziua, as dori sa stiu daca o condamnare cu suspendare pentru accident auto mai apare in cazier. Pedeapsa a fost din 09/2007 pana in 09/2009?
sau daca apare trebuie facuta o cerere sau ceva de genul pentru a se sterge?
Schimb locul de munca si vreau sa stiu daca as fi afectat de o aparitie a acestei pedepse .
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2011
elmauss, utilizator
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 21:26, 22 Iunie 2011
Atata timp cat nu a intervenit reabilitarea ''apare''.
Aveti si un termen de incercare stabilit de instanta.
termen de incercare este tot 2 ani si s-ar implini in septembrie anul acesta; sa inteleg ca abia atunci se sterge sau trebuie sa fac cerere...
ma afecteaza la angajare?
Depinde in ce functie va angajati.
De obicei nu se cere cazierul judiciar la angajare.
Dupa trecerea termenului de incercare sunteti reabilitat de drept.
In principiu a intervenit reabilitarea.
multumesc de raspuns.
e un post de agent vanzari.

Alte discuții în legătură

Stergerea cazierului abrassu abrassu Buna ziua Am avut o condamnare de 1,6 luni inchisoare cu suspendare + 2 ani de incercare,asa scrie in sentinta definitiva,anul care urmeaza 2010,pe 6 ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar habibic habibic in cat timp se sterge din cazier o condamnare la amenda penala ,cu suspendare? (vezi toată discuția)
Cazier judiciar antonio123 antonio123 DACA cineva are 2 ani cu suspendare ii se afecteaza cazierul. POATE iesi inafara daca vrea sa munceasca. (vezi toată discuția)