Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... restituire taxa auto. Cer parerea unui specialist.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

restituire taxa auto. Cer parerea unui specialist.

Cer parerea unui specialist. Sunt posesor al unui autovehicul care a fost inmatriculat la data de 26.08.2008, taxa fiind platita cu 2-sau 3 zile in urma. As vrea sa recuperez taxa sau cat se mai poate recupera din ea. exista un temei legal? Care ar fi acela? Cererea catre finante ce temei legal are?
Multumesc!
Cu respect
Rotariu G.
Notificati AFP si Adm. Mediu sa va restituie suma. Vor refuza. Inaintati cerere in contencios, chemati AFP la care ati achitat si Adm. Mediu sa raspunda in solidar. Invocati nelegalitatea ordonantei declarata de Curte de Justitie a Uniunii Europene, vedeti cauza Tatu contra Romaniei, si pe cale de consecinta, nulitatea tuturor actelor subsecvente, deci si a Deciziei de impunere a taxei. Decizia CJ este obligatorie pentru Romania.
Faceti o cerere de restituire la Adm. Financiara invocand urmatoarele :

In temeiul : -art.992, art. 1092 Cod Civil ;
- art. 90 alin. 1 din Tratatul Comunitatii Europene raportat la art. 148 alin. 2 din Constitutia Romaniei
Pe urma ,dupa ce primiti raspuns negativ ii chemati in judecata.
Recuperati in felul acesta taxa puls dobanzile legale ,taxa judiciara de timbre
CATRE,
TRIBUNALUL BUCURESTI
SECTIA A - IX – A CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL

B-dul Unirii nr. 37, sectorul 3, Bucuresti, cod 030823
Tel. 021-4083600; fax 021-4083781

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul _________ cu domiciliul in Bucuresti, strada Sibiu nr. 27A, bl. H5, scara A, etajul 3, ap. 16, sectorul 6, in temeiul prevederilor art. 1 alin. (1), art. 8, art. 1 alin. (4 ) din Legea 554 / 2004 – Legea contenciosului administrativ, formulez prezenta

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA

impotriva AGENTIEI NATIONALE DE ADMINISTRARE FISCALA - DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI BUCURESTI - ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE SECTORUL 6, str. Popa Tatu nr. 7, sectorul 1 Bucuresti, tel. 021-3153270; fax: 021-3144893, e-mail: date.posta.s6@mfinante.ro,
si
impotriva ADMINISTRATIEI FONDULUI PENTRU MEDIU, Str. Splaiul Independentei nr. 294, corp A, sectorul 6, Bucuresti, tel/fax 021-3194849, prin care solicit instantei sa oblige in solidar paratele la:

1. Restituirea sumei de 11841, 00 lei achitata cu titlu de taxa de poluare conform chitantei seria TS3A nr. 9221477 – Anexa 1, a carei plata a fost impusa in mod nelegal prin OUG nr. 50 / 2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule;
2. Plata dobanzii legale calculata la aceasta suma, la nivelul dobanzii de referinta a B.N.R., pentru perioada 25.02.2009 – data la care am achitat taxa de poluare pana la restituirea efectiva a acesteia;
3. Plata cheltuielilor de judecata pe care le voi efectua cu prezenta cauza,

avand in vedere urmatoarele

MOTIVE

In fapt, in anul 2008 am achizitionat din Germania un autoturism marca Toyota Rav 4, capacitatea cilindrica 1998 (intre 1601 cmc si 2000 cmc), cu serie motor 2209567, serie caroserie LT172SC1100126907, conform actelor anexate la prezenta – Anexele 2/1 – 2/ 6.
La inmatricularea autoturismului in Romania, prin Decizia nr. 1720013 din 09.01.2009 emisa de Administratia Finantelor Publice a Sectorului 6 Bucuresti, am fost obligat sa achit o taxa de poluare in valoare de 11841, 00 lei in conditiile prevazute de OUG nr. 50 / 2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule, in forma aprobata la data de 25.04.2008 (prima forma a Ordonantei).
Am contestat atat cuantumul cat si legalitatea impunerii acestei taxe chiar prin cererea privind stabilirea taxei de poluare nr. 170013 din 07.01.2009 depuse la Administratia Finantelor Publice a Sectorului 6 Bucuresti. Ulterior am contestat din nou, in doua randuri, cuantumul si legalitatea impunerii acestei taxei, prin cererile inregistrate la nr. 10623 din 23.02.2009 si 011134 din 25.02.2009, a se vedea Anexele 3 si 4.
Prin adresa nr. 11134 din 24.03.2009 – Anexa 5 Administratia Finantelor Publice a Sectorului 6 Bucuresti mi-a precizat insa urmatoarele: “…cererea privind stabilirea taxei de poluare pentru autovehicule nr. 170013 din 07.01.2009 a fost solutionata conform documentelor anexate si legislatiei in vigoare la data respectiva……..decizia de calcul al taxei de poluare nu poate fi anulata”.
In luna mai 2011 am solicitat Administratiei Finantelor Publice sector 6 Bucuresti si Administratiei Fondului pentru Mediu restituirea sumei in cauza, a se vedea Anexa 6 si 7.
Cele doua institutii au raspuns negativ la cererile mele.

Arat instantei faptul ca perceperea acestei taxe contravine dreptului comunitar european cu privire la libera circulatie a marfurilor si este discriminatorie, fapt pentru care Statul Roman are obligatia de a o inapoia. Mai exact, prin introducerea acestei taxe Statul Roman a incalcat prevederile art. 28 – 30 renumerotate 34 – 36 si 90 renumerotat 110 din Tratatul privind Functionarea Uniunii Europene.
In luna aprile 2011 Curtea de Justitie a Comunitatii Europene a emis o Hotarare, in dosarul Ioan Tatu impotriva Statului Roman, cauza C-402/09, 17.01.2011, prin care a declarat taxa instituita ca fiind ilegala (a se vedea Anexa 8).
Printre altele, instanta europeana a retinut urmatoarele: “Taxa de poluare introdusa de Romania, impusa masinilor la prima lor inregistrare in Romania, contravine legislatiei europene. Respectiva taxa are efectul de a descuraja importul si punerea in circulatie a masinilor second-hand cumparate in alte state membre”.
Aceasta Decizie este general obligatorie, in mod normal Statul Roman ar trebui sa initieze obligatii pozitive si sa dispuna din oficiu restituirea acestei taxe care a fost declarata ilegala. Avand in vedere principiile aplicarii Dreptului comunitar european (aplicarea directa, imediata si prioritara) si obligativitatea executarii Deciziei Curtii de Justitie a Comunitatii Europene, nu mai este nevoie de un alt demers juridic al subsemnatului pentru ca instanta de contencios administrativ sa admita prezenta actiune.
De asemenea, sunt inutile alte obstructii ale AGENTIEI NATIONALE DE ADMINISTRARE FISCALA - DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE A MUNICIPIULUI BUCURESTI - ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE SECTORUL 6, ale ADMINISTRATIEI FONDULUI PENTRU MEDIU Bucuresti sau ale unor instante din Romania din moment ce Ordonanta in cauza a fost declarata ilegala de Curtea de Justitie a Comunitatii Europene.
Mentionez ca nu exista niciun dubiu cu privire la dreptul de a mi se inapoia aceasta suma ea fiind incasata in baza OUG nr. 50 / 2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule, in forma aprobata la data de 25.04.2008 (prima forma). In acest sens solicit instantei sa observe data emiterii chitantei: 25.02.2009.

Pentru aceste motive, solicit instantei sa admita Cererea de chemare in judecata si sa oblige in solidar paratele la:
1. Restituirea sumei de 11841, 00 lei achitata cu titlu de taxa de poluare conform chitantei seria TS3A nr. 9221477 – Anexa 1, a carei plata a fost impusa in mod nelegal prin OUG nr. 50 / 2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule;
2. Plata dobanzii legale calculata la aceasta suma, la nivelul dobanzii de referinta a B.N.R., pentru perioada 25.02.2009 – data la care am achitat taxa de poluare pana la restituirea efectiva a acesteia;
3. Plata cheltuielilor de judecata pe care le voi efectua cu prezenta cauza,

In drept:
Art. 28 – 30 renumerotate 34 – 36 si art. 90 renumerotat 110 din Tratatul privind Functionarea Uniunii Europene;
Decizia Curtii de Justitie a Comunitatii Europene emisa in dosarul Ioan Tatu impotriva Statului Roman, cauza C-402/09, 17.01.2011;
Art. 184/ 2 din Constitutia Romaniei;
Art. 1 alin. (1), art. 8, art. 1 alin. (4 ) din Legea 554 / 2004 – Legea contenciosului administrativ;
Art. 523; 992; 1092 Cod civil.

Prezenta cerere a fost intocmita in 3 exemplare din care unul pentru instanta si unul pentru parata.
In sustinerea cererii mele inteleg sa invoc mijloacele de probe admise de Lege.
In temeiul prevederilor art. 242 alin. (2) Cod de procedura civila solicitam instantei judecarea cauzei si in lipsa noastra.
Anexez:

Bucuresti, 01.05.2011
Numele si prenumele