Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... pasii pentru restituirea taxei auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

pasii pentru restituirea taxei auto

-buna seara.in 2008 am cumparat o masina second hand din spania, pe care am inmatriculat-o in romania in martie 2009, cand a trebuit sa platesc la AFP vestita taxa auto.
-va rog sa ma indrumati privind pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera banii de la AFP( mentionez ca momentan nu-mi permit un avocat, deci voi incerca acest lucru singur )
- de pe forum am inteles urmatoarele ( rog persoanele specializate, avocatii, sa ma corecteze daca gresesc ) :

PASUL 1:
- se depune la AFP o cerere prin care se solicita restituirea sumei achitate ca taxa de poluare, precum si a dobanzii legale aferente acestei sume pana la momentul restituirii efective.
INTREBARE:
--care este denumirea corecta a cererii: CERERE PENTRU RESTITUIREA TAXEI DE POLUARE sau CERERE PENTRU RESTITUIREA TAXEI DE PRIMA INMATRICULARE? si daca trebuie folosit un formular tip de astfel de cerere ( daca da, de unde poate fi luat ), sau fiecare o poate formula in felul sau?
-cererea trebuie argumentata cu citarea anumitor legi ( daca da, care ) sau este suficient doar sa anexez la cerere urmatoarele acte in copie : cartea de identitate titular, cartea de identitate auto, certificat de inmatriculare auto, contractul de vanzare-cumparare din spania, decizie de calcul taxa, chitanta care atesta achitarea taxei ?

-se asteapta 45 zile raspuns de la AFP, dupa care se primeste refuz de restituire a taxei sau nici un raspuns.

PASUL 2:

-in ambele situatii se depune plangere in instanta la SECTIA DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV SI FISCAL A TRIBUNALULUI.

INTREBARE:
- plangerea se indreapta doar impotriva AFP, sau si a DGFP si a ADMINISTRATIEI MEDIULUI ?

CONTINUT DOSAR :
- ci titular
- contract de v-c si factura, dupa caz
- carte de identitate auto, traducere legalizata
- talonul original al auto din spania, tradus si legalizat
- decizia de calcul a taxei de poluare
- chitanta care atesta plata taxei
- talonul romanesc al auto, dupa inmatriculare
- taxa de timbru
- timbre judiciare

Cam asta am inteles de aici de pe forum ca trebuie sa fac.
Va multumesc si va rog sa ma corectati daca am gresit cu ceva.
Anexa nr.3
la normele metodologice
CERERE DE RESTITUIRE
Către(organul fiscal competent) __________________________________________
Subsemnatul/Subscrisa _________________________________ (numele şi
prenumele persoanei fizice / denumirea contribuabilului), cu domiciliul / sediul în
localitatea ________________, str. _________ nr. __, bl. ___, sc. ___, ap. __,
judeţul/sectorul ________________, având C.N.P./C.U.I. ____________________,
în temeiul prevederilor art. 117 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003
privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare, coroborate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008
pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, solicit/solicităm restituirea
sumei reprezentând1):
( ) diferenţă între suma achitată anterior, cu titlu de taxă specială pentru
autoturisme şi autovehicule, şi cuantumul rezultat din aplicarea prevederilor privind
taxa pe poluare pentru autovehicule;
( ) valoarea reziduală a taxei pe poluare, autovehiculul pentru care s-a plătit
taxa fiind scos între timp din parcul auto naţional;
( ) diferenţe calculate în urma contestării taxei pe poluare achitate anterior.
Declar/Declarăm că suma achitată iniţial, cu titlu de taxă specială pentru
autoturisme şi autovehicule/ taxă pe poluare, prin chitanţa / O.P.T. nr. ______ /
______, în cuantum de _________lei, a fost achitată pentru înmatricularea
autoturismului/autovehiculului marca _________, tip/variantă __________, fabricat
în anul ____, având nr. de înmatriculare ___________, nr. de identificare
_____________________, seria cărţii de identitate _____________.2)
Faţă de acestea vă rog/rugăm să procedaţi la calcularea diferenţei/valorii
reziduale, conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 50/2008
pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, cu menţiunea că am luat
cunoştinţă că din suma de restituit vor fi compensate, de către organul fiscal
competent, eventualele obligaţii fiscale datorate şi neachitate la data restituirii.
Solicit/solicităm ca restituirea efectivă a sumelor cuvenite în continuare să se
efectueze3):
( ) în contul bancar nr. ___________________ deschis la
_______________________;
( ) în numerar, la ghişeul unităţii trezoreriei statului, în baza Notei privind
restituirea.
Solicitant/Reprezentant legal al contribuabilului
Nume şi prenume
Semnătura
L.S.
Data
1) Se bifează situaţia în cauză.
2) Nu se completează în situaţia în care se solicită valoarea reziduală a taxei.
3) Se indică modalitatea agreată pentru restituire.

Cererea se formuleaza pe adresa Directiei Generala a Finantelor publice
- la punctul (1) care din cele 3 variante trebuie bifata in situatia mea ?
- este ultimul model de cerere, actualizat, ca am gasit pe net mai multe variante ?
- e obligatoriu sa folosesc acest tip de cerere, sau pot face una de mana ?
- daca da, de unde o pot descarca ?
- daca e ok, va rog sa o postati la "documente utile", precizand si categoria la care ati incadrat-o.

+multumesc
dkm, utilizator