Forum Discuţii juridice Traduceri Cum pot obþine autorizaþia de traducãtor?
Discuție deschisă în Traduceri

Cum pot obþine autorizaþia de traducãtor?

Buna seara, va rog sa-mi spuneti ce autorizatii tb pt traducator, am SC - SRL si vreu sa fac activitate de traducator. Va multumesc pt ajutor
mai concret, cum se obtine autorizatia de traducator, vreau pt limba engleza si rusa.
Pentru obtinerea autorizatiei de traducator de la Ministerul Justitiei aveti nevoie de unul dintre următoarele acte de studii:
a) copia legalizată a diplomei de licenţă sau echivalentă din care rezultă specializarea în limba sau limbile străine pentru care solicită autorizarea;
sau
b) copia legalizată a diplomei de licenţă care atestă că a absolvit un institut de învăţământ superior în limba străină pentru care solicită autorizarea;
sau
c) copia legalizată a diplomei de bacalaureat ori echivalentă din care rezultă că a absolvit un liceu cu predare în limba străină sau în limba minorităţilor naţionale pentru care se solicită autorizarea;
sau
d) copia legalizată a atestatului de traducător eliberat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional în specialitatea ştiinţe juridice, din limba română în limba străină pentru care solicită autorizarea şi din limba străină în limba română;
In conditiile in care nu aveti un act de studii dintre cele mentionate, Ministerul Culturii si Cultelor organizeaza examene pentru obtinerea atestatului de traducator pe domeniul juridic (traducere si retroversiune), atestat care va permite sa solicitati apoi autorizarea din partea Ministerului de Justitie: www.just.ro
L.C.
www.avocatnet.ro/content/for...
Laura Ciobeica, moderator
Laura Ciobeica a scris:

Pentru obtinerea autorizatiei de traducator de la Ministerul Justitiei aveti nevoie de unul dintre următoarele acte de studii:
(...)
sau
c) copia legalizată a diplomei de bacalaureat ori echivalentă din care rezultă că a absolvit un liceu cu predare în limba străină sau în limba minorităţilor naţionale pentru care se solicită autorizarea;
sau
d) copia legalizată a atestatului de traducător eliberat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional în specialitatea ştiinţe juridice, din limba română în limba străină pentru care solicită autorizarea şi din limba străină în limba română;
In conditiile in care nu aveti un act de studii dintre cele mentionate, Ministerul Culturii si Cultelor organizeaza examene pentru obtinerea atestatului de traducator pe domeniul juridic (traducere si retroversiune), atestat care va permite sa solicitati apoi autorizarea din partea Ministerului de Justitie: www.just.ro
L.C.
www.avocatnet.ro/content/for...

Buna ziua,

am absolvit un liceu cu predare in limba maghiara. Din cele de mai sus inteleg ca in acest caz nu am nevoie de "atestat de traducator eliberat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional în specialitatea ştiinţe juridice, din limba română în limba străină pentru care solicită autorizarea şi din limba străină în limba română".

Va rog sa ma informati cu privire la urmatoarele nelamuriri:

1. oare am interpretat bine, este suficienta diploma de bacalaureat pentru obtinerea autorizatiei de traducator din limba romana in limba maghiara?
2. aceeasi intrebare pentru traducerile in sens invers: din maghiara in romana?
3. dosarul pentru solicitarea autorizatiei se depune la MJ in Bucuresti sau in judetul unde am domiciliul (in acest caz unde sa ma adresez?)

Va multumesc frumos!

Cu stima,
Miko Hajnalka
1 si 2. E suficienta diploma mentionata.
3. Dosarul complet cu toate documentele se poate depune prin posta sau personal la sediul Ministerului de Justitie din Bucureşti, Str. Apolodor, Nr.17, sector 5. Informatii suplimentare se pot obtine la telefon centrală: 0372.041.999 , program de lucru cu publicul 09.00-13.00.
Continutul dosarului si cererea le puteti gasi aici: [ link extern ]
Cateva informatii importante gasiti si aici:www.avocatnet.ro/content/for...
Sa va inarmati cu rabdare, eu am asteptat circa 2 luni pana am primit autorizatia prin posta.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator