avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti in legatura cu o amenda prinita pentru rovinieta in data de 23-12-2010 ,instintarea acestei amenzi impreuna cu procesul verbal de constatare fiindu-mi adusa in data de 1-07-2011.Daca s-a depasit durata de 6 luni din momentul in care camera de supraveghere a in registrat lipsa rovinietei,23-12-2010 ora16.12 si data instiitari mele,1-07-2011,iar termenul limita pentru plata acesteia fiind 30-06-2011,mai sunt obligat sa platesc aceasta amenda?
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie si cui trebuie sa ma adresez in acest caz?Se specifica in procesul verbal ca pot face contestatie un termen de 15 zile de la primirea acestuia (1-07-2011)
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Cel mai recent răspuns: tikva , utilizator 10:18, 8 Iulie 2011
Daca datele mentionate sunt reale nu mai trebuie sa platiti amenda deoarece termenul a fost depasit. Instiintarea se va face catre CNADNR(compania nationala de autostrazi si drumuri nationale din Romania) la fax: 021 / 318 66 50 sau la adresa de email: autorizatii@andnet.ro
Numai ca cei de la drumuri si poduri s-au incadrat in termenul de 6 luni pt ca data intocmirea PV de contraventie cu siguranta se incadreaza in cele 6 luni. Nu data comunicarii conteaza ci data intocmirii contraventiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita amenda rovinieta cristina1993 cristina1993 la inceputul lunii decembrie 2010 am fost sanctionat de un agent al CNADR pt ca am circulat fara rovinieta. am platit amenda si tariful de despagubire. la o ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda rovinieta electronica Ligia4 Ligia4 Cumpar de obicei rovinieta pe un an. Cea de anul trecut a expirat pe 19 ianuarie si am observat abia aseara deci in jur de 19 februarie. Mi-am cumparat alta ... (vezi toată discuția)
Somatie despagubire d.r.d.p. LiviuNicula LiviuNicula Buna ziua, Am primit acum 2 zile in posta o instiintare ca figurez in evidentele D.R.D.P. Timisoara cu o datorie de 28 Euro reprezentand despagubirea ... (vezi toată discuția)