Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti in legatura cu o amenda prinita pentru rovinieta in data de 23-12-2010 ,instintarea acestei amenzi impreuna cu procesul verbal de constatare fiindu-mi adusa in data de 1-07-2011.Daca s-a depasit durata de 6 luni din momentul in care camera de supraveghere a in registrat lipsa rovinietei,23-12-2010 ora16.12 si data instiitari mele,1-07-2011,iar termenul limita pentru plata acesteia fiind 30-06-2011,mai sunt obligat sa platesc aceasta amenda?
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie si cui trebuie sa ma adresez in acest caz?Se specifica in procesul verbal ca pot face contestatie un termen de 15 zile de la primirea acestuia (1-07-2011)
Va multumesc si va doresc o zi buna.
Daca datele mentionate sunt reale nu mai trebuie sa platiti amenda deoarece termenul a fost depasit. Instiintarea se va face catre CNADNR(compania nationala de autostrazi si drumuri nationale din Romania) la fax: 021 / 318 66 50 sau la adresa de email: autorizatii@andnet.ro
Numai ca cei de la drumuri si poduri s-au incadrat in termenul de 6 luni pt ca data intocmirea PV de contraventie cu siguranta se incadreaza in cele 6 luni. Nu data comunicarii conteaza ci data intocmirii contraventiei