Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coasigurat - cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coasigurat - cum se procedeaza?

Buna ziua,

Medicul de familie mi-a spus ieri ca nu imi poate face nici trimitere si nici reteta compensata deoarece trebuie sa ma declar "coasigurat" la asigurarea medicala a sotului.
In perioada martie - iunie 2011, am fost angajata cu contract de munca, acum fiind fara ocupatie.
Ce trebuie sa fac, sa pot beneficia de calitatea de coasigurat?

Multumesc.
Ce v-a spus medicul. Sotul sa va treaca la deducere ca persona in intretinere. La firma va primi spre completare niste declaratii. De la Finante publice si de la serv. local de taxe si impozite luati adeverinta ca nu realizati venituri.
Pentru a deveni coasigurata soţului, va trebui să procedaţi în felul următor:
În primul rând, va fi nevoie să cereţi de la Administraţia Financiară un certificat din care să rezulte că nu obţineţi absolut niciun fel de venituri personale.
Apoi, titularul asigurărilor de sănătate (adică soţul dumneavoastră) va trebui să-şi anunţe angajatorul că vă are în întreţinere, semnând şi o declaraţie pe proprie răspundere în acest sens. Pe această bază, angajatorul va elibera o adeverinţă prin care va confirma că soţul dumneavoastră are toate plăţile la zi.

Următorul pas va fi o vizită la medicul de familie, care, pe baza actelor de mai sus, vă va înregistra în evidenţele cabinetului ca şi persoană coasigurată.