Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta pentru CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta pentru CASMB

buna seara
va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti eu neavand un loc de muna daca pot beneficia de asigurare medicala pe baza adeverintei de salariat a sotului meu
va multumesc
Soţia, soţul sau părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate medical, pot beneficia de toate facilităţile pe care le oferă o asigurare medicală, în calitate de coasiguraţi.
Statutul de coasigurat nu se obţine insa din oficiu. Pt a deveni coasigurata soţului, va trebui să procedaţi în felul următor:
1. În primul rând, va fi nevoie să cereţi de la Administraţia Financiară un certificat din care să rezulte că nu obţineţi absolut niciun fel de venituri personale.
2. Apoi, titularul asigurărilor de sănătate (adică soţul dumneavoastră) va trebui să-şi anunţe angajatorul că vă are în întreţinere, semnând şi o declaraţie pe proprie răspundere în acest sens. Pe această bază, angajatorul va elibera o adeverinţă prin care va confirma că soţul dumneavoastră are toate plăţile la zi.
3. Următorul pas va fi o vizită la medicul de familie, care, pe baza actelor de mai sus, vă va înregistra în evidenţele cabinetului ca şi persoană coasigurată. Dacă problemele de sănătate o vor impune, medicul de familie vă poate completa o trimitere către un medic specialist