Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare pensionarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare pensionarii

Ce documente trebuie sa aibe la dosarul de pensiei un salariat care doreste sa se pensioneze pentru limita de varsta?
Mai precis avem un salariat care si-a facut dosarul de pensie, fara sa ceara vreo adeverinta de la locul de munca care sa ateste vechimea in munca, ci doar a mers cu carnetul de munca si a obtinut decizia de pensionare (stiut fiind faptul ca atunci cand obtii decizie de pensionare trebuie sa-ti inchei raporturile de munca).
Ma intereseaza daca societatea este in ilegalitate, avand in vedere ca acel salariat are decizie de pensionare, dar nu a venit sa-si inceteze contractul de munca inainte de a obtine decizia de pensionare?
daca sunteti bugetari aveti probleme. daca nu sunteti bugetari, aveti grija la calculul salariului. un pensionar la limita de varsta are dreptul la munca.
Suntem S.C., deci nu avem probleme.
Referitor la calculul salariului cum trebuie procedat?
Nu vad ce probleme sa aveti referitor la calculul salariului ... daca se va decide sa-si continue activitatea , atunci din salariu nu i se va retine contributia pentru somaj .

Nici la bugetari nu este nico problema decat daca exista posibilitatea sa nu poata cumula pensia cu salariul.... situatie in care i se va inceta c.i.m.