Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT-PENSIE ANTICIPATA sau ANTICIPATA PARTIALA!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT-PENSIE ANTICIPATA sau ANTICIPATA PARTIALA!!!

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai curand: in cazul in care un salariat face o cerere catre conducere in care solicita iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala cu mentiunea ca doreste sa lucreze in continuare pana la iesirea Deciziei de pensionare de la Casa de Pensii, angajatorul este sau nu obligat sa-l tina la serviciu pana la iesirea Deciziei respective, si care ar fi temeiul legal???
va multumesc anticipat!
art. 56 lit d) Codul muncii.

incetarea de drept a CIM "la data comunicarii deciziei de pensionare ptr limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii"
anabell a scris:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai curand: in cazul in care un salariat face o cerere catre conducere in care solicita iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala cu mentiunea ca doreste sa lucreze in continuare pana la iesirea Deciziei de pensionare de la Casa de Pensii, angajatorul este sau nu obligat sa-l tina la serviciu pana la iesirea Deciziei respective, si care ar fi temeiul legal???
va multumesc anticipat!

ANGAJATORUL ESTE OBLIGAT SA VA MENTINA CONTRACTUL DE MUNCA PANA LA PRIMIREA DECIZIEI DE PENSIONARE, FARA SA FI FOST NEVOIE SA MENTIONATI ASTA IN CEREREA DE PENSIONARE.
Ligi a scris:

anabell a scris:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai curand: in cazul in care un salariat face o cerere catre conducere in care solicita iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala cu mentiunea ca doreste sa lucreze in continuare pana la iesirea Deciziei de pensionare de la Casa de Pensii, angajatorul este sau nu obligat sa-l tina la serviciu pana la iesirea Deciziei respective, si care ar fi temeiul legal???
va multumesc anticipat!

ANGAJATORUL ESTE OBLIGAT SA VA MENTINA CONTRACTUL DE MUNCA PANA LA PRIMIREA DECIZIEI DE PENSIONARE, FARA SA FI FOST NEVOIE SA MENTIONATI ASTA IN CEREREA DE PENSIONARE.

Multumesc, dar eu sunt in postura de a ma ocupa de dosar in cazul in care se accepta cererea de pensionare (adica angajatorul n-are nimic impotriva ca persoana sa iasa la pensie anticipata partiala, doar ca spune ca nu este obligat sa-l tina la munca pana la iesirea Deciziei de pensionare; numai in cazul pensiei de limita de varsta ar fi fost obligat.
anabell

Ai grija ca semnificatia incetare de drept cuprinde si pensia anticipata sau anticipata partial asa cum spune Codul Muncii actualizat:

Art 56
Contractul individual de munca încetează de drept:
a) la data decesului salariatului sau angajatorului persoana fizica;
b) la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de declarare
a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului ori a angajatorului
persoana fizica, dacă aceasta antreneaza lichidarea afacerii;
c) ca urmare a dizolvării angajatorului persoana juridică, de la data
la care persoana juridică îşi încetează existenta;
d) la data comunicării deciziei de pensionare pentru limita de varsta,
pensionare anticipata, pensionare anticipata parţială sau pensionare pentru
invaliditate a salariatului, potrivit legii;

e) ca urmare a constatării nulităţii absolute a contractului individual
de munca, de la data la care nulitatea a fost constatată prin acordul
părţilor sau prin hotărâre judecătorească definitiva;
f) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare în funcţia ocupată de
salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neintemeiate,
de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti de reintegrare;
g) ca urmare a condamnării penale la executarea unei pedepse privative
de libertate, de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti;
h) de la data retragerii de către autorităţile sau organismele
competente a avizelor, autorizaţiilor ori atestarilor necesare pentru
exercitarea profesiei;
i) ca urmare a interzicerii exercitării unei profesii sau a unei
funcţii, ca măsura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data
rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus
interdicţia;
j) la data expirării termenului contractului individual de munca
încheiat pe durata determinata;
k) retragerea acordului părinţilor sau al reprezentanţilor legali, în
cazul salariaţilor cu varsta cuprinsă între 15 şi 16 ani.
Literele d) şi g) ale art. 56 au fost modificate de pct. 24 al art. I
din ORDONANTA DE URGENTA nr. 65 din 29 iunie 2005, publicată în MONITORUL
OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005.

Va trebui, angajatorul, sa il tina la servici pana primeste decizia de pensionare de la Casa de Pensii.

Bafta
Iesirea la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, este un drept al salariatului prevazut de lege. Aceea lege spune ca trebuie sa-i mentineti contractul individual de munca pana la primirea deciziei de pensionare, sau din contra, a deciziei de respingere a solicitarii de pensionare anticipata. Pentru ca exista si posibilitatea ca, calculul facut de dumneavoastra sau de persoana in cauza sa nu coincida cu cel facult de specialistii de la Casa de Pensii.