Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Procedura de faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Procedura de faliment

Buna ziua!
Un SRL cu activitate suspendata din 2009,cu datorii la stat dar si la alti creditori(chirie restanta) poate intra in faliment? Care ar fi pasi de urmat?
Firma are un asociat unic si un administrator.
Cu multumiri!

Un SRL cu activitate suspendata din 2009,cu datorii la stat dar si la alti creditori(chirie restanta) poate intra in faliment?

DA poate
faptul ca este suspendata nu este un impediment in declararea falimentului

Care ar fi pasi de urmat?

1 Sfatul meu este sa luati legatura cu un lichidator care v-a desfasura intreaga procedura ...
2 Cerere adresata tribunalului din raza teritoriala a sediului social insotita de actele prevazute la art 28 din lege 85/2006 + 120 lei taxa judiciara +0.30 lei TJ