avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie de droguri usoare.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie de droguri usoare.


Buna am fost prins impreuna cu 4 prieteni cu 0.5 gr marijuana, dupa o noapte intreaga de delaratii al jandarmeria...dimineata am fost predati la politie...dupa mici intrebari si nimica mai mult am primit buletinele si am plecat. as vrea sa va intreb, la ce sa ma astept, o sa imi vina ceva acasa? amenda sau ceva? tin sa precizez ca singurele foi semnate au fost declaratiile.
Cel mai recent răspuns: jimmy1234 , utilizator 19:19, 10 Iulie 2011
ART. 312*)
Traficul de stupefiante
Producerea, deţinerea sau orice operaţiune privind circulaţia produselor ori
substanţelor stupefiante sau toxice, cultivarea în scop de prelucrare a plantelor
care conţin astfel de substanţe ori experimentarea produselor sau substanţelor
toxice, toate acestea fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 15 ani şi
interzicerea unor drepturi.
Dacă fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită organizat, pedeapsa este
detenţiunea pe viaţă sau închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor
drepturi.
Prescrierea de către medic, fără a fi necesar, a produselor sau substanţelor
stupefiante, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani, iar organizarea sau
îngăduirea consumului de asemenea produse ori substanţe în locuri anumite se
pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.
daca nu a fost al meu si persoana a cui a fost a declarat ca este al lui, ce urmari ar fi?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedeapsa pentru imbolnavirea cuiva Iustin96 Iustin96 Buna seara! Ati putea sa imi spuneti cum se pedepseste imbolnavirea de catre cineva a unei alte persoane conform legislatiei in vigoare? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pedeapsa pentru speta prezentata danaionic danaionic Daca esti prins in timp ce ridici un pachet cu 12 kg de cannabis si mai ai si cultivat 77 de plante intr.o padure cu alti 3 ce pedeapsa poti primi ? (vezi toată discuția)
Care este pedeapsa pt detinere de droguri? alinaionescu24 alinaionescu24 Buna ziua! Am un prieten care este retinut pt detinere de droguri. Asupra lui au fost gasite 120 g de marijuana, el declarand ca le are pt consum propriu. Tin ... (vezi toată discuția)