avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie anticipata dupa incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie anticipata dupa incetarea CIM

Buna ziua. Am un salariat care a fost o perioada lunga in concediu medical, acum nu i se mai prelungeste medicalul si a solicitat incetarea contractului prin acordul partilor. POate depune dosarul pentru pensie anticipata daca are incetare prin acordul partilor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 20 Iulie 2011
1. Daca indeplineste conditiile de pensionare poate depune cererea si celelalte acte la Casa de Pensii.
2. Nu conteaza cum a incetat CIM.
aijin a scris:

Buna ziua. Am un salariat care a fost o perioada lunga in concediu medical, acum nu i se mai prelungeste medicalul si a solicitat incetarea contractului prin acordul partilor. POate depune dosarul pentru pensie anticipata daca are incetare prin acordul partilor?


Depunerea dosarului de pensionare nu are nicio legatura cu temeiul de drept al inceatrii raportului de munca ... iesirea la pensie este conditionata doar de varsta si stagiul de cotizare si de nimic altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea c.i.m. in cazul pensionarii pentru limita de varsta MariaRamona MariaRamona Cum se procedeaza in situatia in care nu am anuntat angajatorul de depunerea dosarului de pensionare, iar aceasta a primit instiintare de incetare a ... (vezi toată discuția)
Decizia de pensionare sperantzula sperantzula ma numesc Spiloaca Speranta, va rog sa-mi spuneti daca dupa depunerea dosarului de pensionare.., pot sa activez pana la iesirea deciziei de pensionare????, ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta Daliborka Daliborka Buna ziua as avea o nelamurire daca de exemplu am un angajat care este nascut in 19.09.1952, este obligatoriu sa intre anul acesta in pensie de limita de ... (vezi toată discuția)