Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie anticipata dupa incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie anticipata dupa incetarea CIM

Buna ziua. Am un salariat care a fost o perioada lunga in concediu medical, acum nu i se mai prelungeste medicalul si a solicitat incetarea contractului prin acordul partilor. POate depune dosarul pentru pensie anticipata daca are incetare prin acordul partilor?
1. Daca indeplineste conditiile de pensionare poate depune cererea si celelalte acte la Casa de Pensii.
2. Nu conteaza cum a incetat CIM.
aijin a scris:

Buna ziua. Am un salariat care a fost o perioada lunga in concediu medical, acum nu i se mai prelungeste medicalul si a solicitat incetarea contractului prin acordul partilor. POate depune dosarul pentru pensie anticipata daca are incetare prin acordul partilor?

Depunerea dosarului de pensionare nu are nicio legatura cu temeiul de drept al inceatrii raportului de munca ... iesirea la pensie este conditionata doar de varsta si stagiul de cotizare si de nimic altceva.