Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil pana la 2 ani

Am nascut in luna mai si in luna iulie am primit prima data alocatia pentru copil, dar doar pt o luna ( adica 200 lei - aferenta lunii iunie). Sa inteleg ca nu se primeste alocatia pt copil pentru luna in care s-a nascut?
Din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata 2009:
Art. 6
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare.
Va multumesc pt raspuns! Eram nelamurita, pt ca pe formularul pe care l-am completat scria alocatie pt copii cu varsta 0-2 ani.
Intre 0-2 ani alocatia este de 200 lei pe luna iar intre 2-18 ani este de 42 lei pe luna.