Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cand voi primi alocatia de stat pentru copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cand voi primi alocatia de stat pentru copil?

am nascut in septembrie si am depus actele pentru alocataia de 200 lei in 4 octobrie cand este posibil sa vina primii bani???
Art. 6 din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata 2009:
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
(5) In cazul in care cererea este inregistrata ulterior lunii in care s-a nascut copilul, plata alocatiei de stat pentru copii se poate face si pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
(6) Dreptul la alocatia de stat pentru copii inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care nu mai sunt indeplinite conditiile de acordare.

Intre 0-2 ani alocatia este de 200 lei pe luna iar intre 2-18 ani este de 42 lei pe luna.

Marcel Mihalache, Avocat
O veti primi la jumatatea acestei luni, deoarece se calculeaza cu o luna in urma, astfel in noiembrie veti primi pentru octombrie, septembrie nu intra in calcul.