avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand voi primi restanta de 50% din punctajul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand voi primi restanta de 50% din punctajul suplimentar pentru activitatea in grupa I de munca?

In anul 2008 am esit la pensie, la limita de virsta (50 ani) am lucrat 30 ani din care 14 ani si 8 luni grupa 1. Cind sau calculat grupa, am primit numai pe 7 ani si 4 luni urmind sa mi se plateasca in a doua etapa restul. Anu acesta sa dat marirea de grupe si eu nu am primit nimic. Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: alexandruteutisan , utilizator 15:44, 24 Iulie 2011
Ce este trecut la punctul D din decizia de pensionare ?
7 ani si 4 luni
La punctul (D)este trecut:Plata drepturilor se va face incepand cu ........

Dar la punctul(G)ce este trecut ?

Asadar precizati ce scrie la punctele(D) si la (G).
momentan nu sint in tara si nu am decizia la mine.dar mi-sa platit 7 ani si 4 luni, urmind sa primesc restu etapa urmatoare Adica ianoarie 2011
Daca v-ati deschis drepturile dupa data de 02/11/2008 nu beneficiati de majorarea de la 01/01/2011.Ati beneficiat de ea odata cu deschiderea drepturilor si este prevazuta la punctul(G)prin aplicarea art.78^2 din legea 19/2000 in forma prevazuta de legea 218/2008 sau in cea prevazuta de O.U.G.209/2008.
Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2011
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Stagiul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca yamaguci yamaguci Am iesit la pensie in 2007 la limita de varsta si cu un stagiu de contributie de 46 ani din care 30 ani de grupa II -a de munca. Am continuat sa lucrez si sa ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar pentru grupa a ii-a de munca inaudroiu inaudroiu Buna seara! In urma cu un an informatiile obtinute de la Dvs mi-au fost folositoare, in sensul ca am primit un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca SOTULMEU A IESIT LA PENSIE IN OCTOMBRIE 2005, AVAND STAGIU COMPLET DE COTIZARE , 30 ANI SI 8 LUNI DIN CARE 21 ANI SI 4 LUNI GRUPA I; 5 ANI GRUPA II IAR ... (vezi toată discuția)