Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare cabinet medical
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare cabinet medical

Buna ziua!
Conform OUG 68/2008 spatiile cu destinatia de cabinet medical trebuie vandut de catre administratiile publice locale medicilor titulari care-si desfasoara activitatea in acel spatiu.
La articolul 7 se face referire si la eventualele investitii efectuate de medicul in cauza :
"Art. 7
(1) Pretul de vanzare al spatiului medical si al terenului aferent se stabileste in momentul vanzarii, in urma unei negocieri directe intre cumparator si comisie, si nu poate fi mai mic decat pretul de vanzare din raportul de evaluare, raport care va evidentia si valoarea investitiilor efectuate de catre solicitant, pe baza de acte justificative. Valoarea investitiilor efectuate se poate deduce numai daca acestea au fost realizate cu acordul proprietarului, al detinatorului dreptului de administrare sau in baza contractului de concesiune, dupa caz, valoare ce nu poate depasi jumatate din pretul stabilit in raportul de evaluare. "
Si eu ma aflu in aceasta situatie.
Am un contract de comodat cu primaria.
Cand am preluat acest spatiu am constatat ca trebuia sa fac unele reparatii (instalatia de apa era nefunctionala, gletuit, vopsit, etc.).
Pentru mine investitia a fost destul de mare.
In contractul de comodat erau prevazute urmatoarele obligatii :
"III. OBLIGAŢIILE PÃRŢILOR
3.1. Obligaţiile comodatarului sunt următoarele:
a) să îngrijească şi să conserve locuinţa ca un bun proprietar;
b) să folosească locuinţa conform destinaţiei sale, determinată prin natura sa;
c) să suporte toate cheltuielile de folosinţă ale locuinţei (cheltuieli de întreţinere, energie electrică şi termică, abonament telefon, precum şi orice alte cheltuieli rezultate din folosirea imobilului);
d) să predea locuinţa liberă şi în bună stare, la data expirării termenului contractului;
e) răspunde dacă locuinţa se deteriorează din vina sa.
3.2. Obligaţiile comodantului sunt următoarele:
a) să predea spre folosinţă comodatarului imobilul mai sus menţionat;
b) să răspundă de repararea daunelor cauzate de viciile ascunse ale locuinţei;"

Cum trebuie sa procedez pentru a mi se deduce aceste cheltuieli din costul spatiului?
Care sunt etapele procedurilor?
Va multumesc!

Raspunsul la intrebarea duneavostra se afla in art 7(1) Pretul de vanzare al spatiului medical......nu poate fi mai mic decat pretul de vanzare din raportul de evaluare, raport care va evidentia si valorea investitiiilor efectuate de catre solicitant...
Prezentati acele acte justificative expertului evaluator.