avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taiere tevi incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taiere tevi incalzire

Intr-un bloc turn s-au instalat centrale termice in apartamentele de la et. 6 in sus. E posibil/permis sa se taie tevile de la incalzire de la et. 5 si acolo sa se faca returul? Ce efecte are aceasta actiune?
da, ar fi posibil/permis sa se faca acest lucru, nu ar afecta buna functionare a in instalatiei, nu va faceti griji.

efecte? cei ce nu mai au tevi prin casa nu vor mai plati caldura...
Ba vor plati, dar numai pentru spatiile comune.
Sunt de acord cu colegii mei. In plus va sfatuiesc ca la et 5, acolo unde faceti ”intoarcerea” sa se prevada si o posibilitate de a face aerisirea instalatiei, necesara mai ales la umplerea instalatiei, dar si ori de cate ori instalatia ”capata” aer.
Adam Grecu a scris:

Sunt de acord cu colegii mei. In plus va sfatuiesc ca la et 5, acolo unde faceti ”intoarcerea” sa se prevada si o posibilitate de a face aerisirea instalatiei, necesara mai ales la umplerea instalatiei, dar si ori de cate ori instalatia ”capata” aer.
cel mai sigur mod de a se face aerisirea instalatiei de incalzire pentru ultimul nivel care utilizeaza incalzirea centralizata este montarea unor robineti de aerisire pe turul fiecarei coloane (de preferat din aceia "dublu serviciu", cu portfurtun) dupa teul de ramificatie al respectivului apartament. aceasta solutie prezinta 2 mari avantaje:
1. locatarii acelor apartamente isi pot face aerisirea singuri, atunci cind constata ca nu functioneaza caloriferele cum ar trebui (in conditiile in care instalatia nu este colmatata sau caloriferele murdare)
2. ar mai scapa de o parte din tevile care-i strabat apartamentul si pe care ii "deranjeaza" estetic pe majoritatea locatarilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ultim etaj cu calorifere reci sau slab incalzite adrhc adrhc Buna ziua, locuiesc in Bucuresti, sector 5 la et.8 (ultimul). Dintotdeauna (10 ani) de cand locuiesc in actualul apartament caloriferele am observat ca se ... (vezi toată discuția)
Golire instalatie termica martianivan martianivan Buna ziua, M-am mutat, in urma cu 2 luni, cu chirie intr-un apartament cu 2 camere termoficat, la etajul 2. Cand a inceput sa dea caldura am ... (vezi toată discuția)