Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturare produse
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturare produse

Buna ziua ! As dori sa aflu daca exista vreo prevedere legala care obliga vanzatorul sa insereze in factura, in cazul vanzarii unor produse, fiecare produs in parte, cantitate, pret, valoare, sau este de ajuns sa fie trecuta o suma totala, globala. Solicit aceasta informatie intrucat, porducand o paguba prin accident rutier unei societati pt care transportam niste produse, aceasta ne-a emis o factura cu o valoare de aprox. 89.000 lei (ca si cum mi le-ar fi vandut, pt. ca eu le-am distrus in timpul transportului), din care nu rezulta ce produse mi-a facturat, ce cantitati, ce pret, ce valoare pe fiecare lot de produse. Astfel fiind, eu nu pot sa verific daca mi-a facturat produsele deteriorate si nici daca pretul este cel corect. Daca exista vreo prevedere legala in acest sens, as dori sa aflu care este aceasta. Va multumesc.
Trebuie sa predea si bunurile asa deteriorate cum sunt.

Art. 155. - (5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) data la care au fost livrate bunurile/prestate serviciile sau data încasării unui avans, în măsura în care această dată diferă de data emiterii facturii;
d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală, ale persoanei impozabile care emite factura;
e) denumirea/numele furnizorului/prestatorului care nu este stabilit în România şi care şi-a desemnat un reprezentant fiscal, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153, ale reprezentantului fiscal;
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă;
g) denumirea/numele beneficiarului care nu este stabilit în România şi care şi-a desemnat un reprezentant fiscal, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153 ale reprezentantului fiscal;
h) denumirea şi cantitatea bunurilor livrate, denumirea serviciilor prestate, precum şi particularităţile prevăzute la art. 1251 alin. (3) în definirea bunurilor, în cazul livrării intracomunitare de mijloace de transport noi;
i) baza de impozitare a bunurilor şi serviciilor sau, după caz, avansurile facturate, pentru fiecare cotă, scutire sau operaţiune netaxabilă, preţul unitar, exclusiv taxa, precum şi rabaturile, remizele, risturnele şi alte reduceri de preţ;
j) indicarea cotei de taxă aplicate şi a sumei taxei colectate, exprimate în lei, în funcţie de cotele taxei;
k) în cazul în care nu se datorează taxa, trimiterea la dispoziţiile aplicabile din prezentul titlu sau din Directiva 112 sau orice altă menţiune din care să rezulte că livrarea de bunuri sau prestarea de servicii face obiectul unei scutiri sau a procedurii de taxare inversă;
l) în cazul în care se aplică regimul special pentru agenţiile de turism, trimiterea la art. 1521, la art. 306 din Directiva 112 sau orice altă referinţă care să indice faptul că a fost aplicat regimul special;
m) dacă se aplică unul dintre regimurile speciale pentru bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi, trimiterea la art. 1522, la art. 313, 326 ori 333 din Directiva 112 sau orice altă referinţă care să indice faptul că a fost aplicat unul dintre regimurile respective;
n) o referire la alte facturi sau documente emise anterior, atunci când se emit mai multe facturi sau documente pentru aceeaşi operaţiune.
Codul Fiscal
Dar Dvs. nu ati luat in primire acele produse? Nu stiti ce ati transportat?

Modul de completare al facturilor este reglementat atat de OMFP 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, dar si de Codul fiscal. Denumirea bunurilor, a cantitatii, a pretului unitar si valorii acestora sau denumirea serviciilor prestate trebuie obligatoriu sa fie inscrise in factura.

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]
Inteleg ca dvs. sunteti transportatorul acelor produse. In acest caz, dvs. sau firma pt care prestati aveati asigurare pe durata transportarii bunurilor?
Apoi, in Avizul de insotire a marfii, nu erau trecute felul marfii si valoarea acesteia? Daca nu ati avut aviz, transportul a fost ilegal si raspunderea este a furnizorului.
Firma trimite factura beneficiarului, nu dvs., nu se emit facturi pt raspundere civila.
Factura este un document contabil emis de o companie (furnizorul), caƒtre o altaƒ companie sau persoanaƒ (clientul), document ce cont›ine lista cu produsele vandute sau serviciile prestate clientului de caƒtre furnizor. O facturaƒ mai cont›ine datele de identificare fiscalaƒ a clientului (emitentul), datele furnizorului (persoana fizicaƒ sau juridicaƒ), cota de TVA, precum s™i pret›ul, cantitatea s™i valoarea fiecaƒrui produs vandut.
Daca doriti informatii despre continutul unei FF puteti gasi aici: [ link extern ]
Luati legatura si cu un avocat care sa va inteleaga mai bine situatia
emil6702, utilizator
nu trebuia sa emita factura in baza procesului de constatare unde au fost mentionate pagubele dvs. contabilul face o nota contabila si dvs. virati banii in contul pagubitului.Nu e nevoie de factura, marfa nu exista , nici un fapt de comert sau prestari servicii deci ATENTIE incercati practic sa intelegeti ce se intampla, Factura nu e un document emis obligatoriu in orice situatie decat in cazul de prestarii servicii si comert si la cerere .
ovidiu7676, utilizator
Aici nu se pune in discutie daca aveam asigurare sau nu, ci daca trebuia sa-mi treaca in factura fiecare produs in parte, cu pret si cantitate. Eu voiam sa aflu astfel daca nu mi-a trecut in factura si alte produse, nu doar cele deteriorate. Da, aveam asigurare.