Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... amenzi de circulatie, trecute pe ROL
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

amenzi de circulatie, trecute pe ROL

Buna ziua,
puteti sa-mi spuneti daca amenzile de circulatie, care nu au fost platite si au ajuns pe ROL la Primarie, se pot prescrie? Multumesc!
De obicei se prescriu in 5 ani daca fiscu nu intreprinde nici o actiune in vederea recuperarii lor, dar in realitate fiscul trimite acele notificari, prin care va instiinteaza ca aveti de plata o suma de, si cu ajutorul lor intrerupe cursul prescriptiei. Astfel ca ele ajung sa nu se mai prescrie.
Cristian Raduta - Birou de Mediator, Mediator
Amenzile sunt venit la bugetele locale ale primariilor. Creantele de acest gen se prescriu in 5 ani, in cazul in care nu se indeplineste vreun act de intrerupere a cursului de prescriptie.
Va multumesc! Unele dintre ele au depasit 5 ani...