avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

tatal vitreg a decedat anul trecut,si m-a lasat legatar universal fara descendenti,deasemeni i-a lasat mamei mele,legatar cu titlu particular,comform art 899 cod civil,dreptul de uzufruct viager asupra bunurilor ,si mama mi-a lasat la fel,dar mai am doi frati si vreau sa stiu daca pot fi atacat in instanta de frati sau daca mama schimba testamentul,ce drepturi la mostenire mai am..............va multumesc,,,,,cu stima.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:43, 1 August 2011
E foarte corect cum este testamentul tatalui dvs vitreg, la decesul mamei dvs veti intra in de plina proprietate a tuturor bunurilor lasate de tatal dvs vitreg. In schimb la decesul mamei dvs tb dezbatuta succesiunea dupa dansa. Pt ca fratii dvs sunt si ei mostenitori rezervatari si au dreptul la rezerva succesorala chiar daca mama dvs printr un testament facut pt dvs ar sugera cumva ca I ar dezmosteni, insa ei au dreptul la rezerva succesorala.
din relatarea dvs rezulta ca mama dvs traieste. prin urmare e vorba doar de partea de mostenire din partea tatalui dvs. fratii dvs pot ataca testamentul privind depasirea rezervei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamente-succesiuni Butuc Ioan Butuc Ioan Tatal meu(decedat) mi-a lasat un testament olograf prin care-mi lasa toate bunurile imobile(teren arabil). De asemenea mama(decedata acum 4 luni) mi-a facut un ... (vezi toată discuția)
Succesiune suspendata,mostenitor rezervatar decedat dupa suspendare ContSters365386 ContSters365386 In urma decesului mamei,fiica \"R\"a solicitat suspendarea succesiunii,in calitate de mostenitor rezervatar,deoarece mama ei lasase toate bunurile ,prin ... (vezi toată discuția)
Testament reciproc sot - sotie voicudamian voicudamian Eu si sotia (amandoi pensionari) ne-am gandit sa ne facem cate un testament pentru a ne proteja de eventualele pretentii dupa decesul unuia din noi. Sotia a ... (vezi toată discuția)