avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului pentru mamele ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului pentru mamele eleve

buna ziua.in clasa a XI-a am ramas insarcinata si in semestrul al II-lea am abandonat scoala si as vrea sa o reiau...mai am dreptul la indemnizatia pentru mamele eleve
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 20:57, 3 August 2011
Citeste tot pe acest forum www.avocatnet.ro/content/for...
Acestea sunt documentele necesare:
ART. 13 (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţie, stimulent de inserţie sau alocaţie de stat pentru copii se acordă la cerere, însoţită în mod obligatoriu de:
a) copia actului de identitate al solicitantului şi a certificatului de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul ori, după caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul;
b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului şi relaţia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicită dreptul, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2);
c) actele doveditoare care să ateste îndeplinirea perioadelor prevăzute de art. 2;
d) dovada eliberată de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
e) dovada privind suspendarea activităţii pentru perioada în care se solicită concediul pentru creşterea copilului;
f) orice alte documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate.
ART. 14 (1) Cererile pentru acordarea drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie, stimulent de inserţie sau alocaţie de stat pentru copii, şi documentele din care rezultă îndeplinirea condiţiilor legale de acordare a acestora se depun la primăria comunei,
oraşului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucureşti, pe raza căreia/căruia solicitantul îşi are domiciliul sau reşedinţa.
Poate gasim si un formular de cerere?
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2011
emil6702, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru ccc 2011 roxanasmr roxanasmr ce acte i sunt necesare tatalui necasatorit pentru a iesi in cresterea copilului?se poate sa intre in cresterea copilului daca nu suntem casatoriti? (vezi toată discuția)
Acte indemnizatie crestere copil si alocatie atalinna atalinna Rog a se preciza care sunt toate actele necesare si unde se depun ptr concediul de indemnizatie a copilului si mai apoi ptr alocatia acestuia.De asemenea va ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului Aceri Aceri Buna, am nascut acum un an si patru luni, care sunt conditiile si care sunt actele ce trebuie prezentate la asistenta sociala pentru obtinerea indemnizatiei, ... (vezi toată discuția)