Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie Executare Silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie Executare Silita

Buna, va rog daca ma poate ajuta sa ma lamuresc cu o situatie de Executare Silita.

Detin un PFA si am ramas restant cu plata la finante. Si am primit astazi un plic de la Administratia Finantelor Publice care contine 2 foi. Si aici vine dilema ca nu stiu cum sa o inteleg clar.

Mai jos am scris ce scrie pe cele doi foi primite, Pe una este somatie si pe una Titlu de executare dar din cate am citit in lege odata cu somatia vine si titlul de executare, deci la aceasta scrisoare se aplica doar somatia propriu zis nu? Titlu executor atasat intra in aplicare doar daca nu platesc in termen de 15 zile nu ?

Sumele trecute de plata, daca platesc suma integrala de 4900 trecuta ca o am de plata, inseamna ca sunt la 0 la finante ?

Daca o contest in instanta pot sa mai aman termenul de plata?

Pe prima scrie SOMATIE
Cod de identificare fiscala ..........
In baza art.145 din Ordonanta Guvernului Nr.92/2009 privind codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, va instintam cca figurati in evidenta fiscala cu urmatoarele sume de plata, pentru care s-a inceput executarea silita in temeiul titlului executoriu emis/titlurilor executorii emise de ......

Cheltuieli Judiciare : Titlu executoriu din 01/08/2011 - 3900
Venituri din confiscari : Titlu executoriu din 01/08/2011 - 1000
Total Somatie 4900

Daca, in termen de 15 zile de la primirea prezentei somatii, nu veti achita sumele mentionate pentru care termenul legal de plata a expirat sau nu veti face dovada acestora, in baza prevederilor art. 145 alin. (1) din ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile ulterioare, se va proceda la continuarea masurilor de executare silita. Toate cheltuielile ocazionate de stingerea sumelor aratate mai sus, exclusiv cele generate de comunicarea acestei somatii prin posta, vor fi suportate de catre dumneavoastra.

Impotriva prezentului inscris se poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta, in termen de 15 zile de la comunicarea sau luare la cunostinta, in conformitate cu prevederile art 172-173 din Ordonanta Guvernului nr 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Potrivit dispozitilor art 9 alin(2) lidd) din ordonanta Guvernului Nr 92/2003, republicata cu modificarile si completarile ulterioare, cand urmeaza sa se ia masuri de executare silita, nu este obligatorie audierea contribuabilului.

Si mai am o a doua foaie pe care scrie

Titlu executoriu Nr..............

Cheltuieli judiciare, Document prin care s-a evidentiat suma de plata din 16.06.2011, Termenul legal de plata sau perioada pentru care a fost calculata majorarea de intarziere/dobanda/penalitatea 14/06/2011 Cuantumul sumei datorate 3900

Venituri din confiscari, Document prin care s-a evidentiat suma de plata din 16.06.2011, Termenul legal de plata sau perioada pentru care a fost calculata majorarea de intarziere/dobanda/penalitatea 14/06/2011 Cuantumul sumei datorate 1000
Total 4900

Intrucat a expirat scadenta/termenul de plata al obligatilor fiscale inscrise in documentul prin care s-a stabilit sau individualizat suma de plata, conform celor prezentate mai sus, s-a emis prezentul inscris care constituie titlu executoriu in temeiul art 141 din ordonanta guverunul ...etc.
Impotriva prezentului inscris se poate introduce contestatie la instanta judecatoreasca competenta in termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta, in conformitate cu prevederile art 172-173 din ordonanta guvernului nr 92/2003 republicata cu modificarile si completarile ulterioare.
Potrivit dispozitilor art 9 alin 2 lit d din ordo..., nu este obligatorie audierea contribuabilului.
Data emiterii 01.08.2001
Puteti formula contestatie la executare si sa solicitati suspendarea executarii silite pana la solutionarea contestatiei.
Multumesc de raspuns. O sa ma duc astazi sa o contest.

Odata depusa cererea de contestare se suspenda si executarea silita nu? Si daca pana se judeca decizia contestarii mele platesc totul, se anuleaza totul si sunt ok cu totul?