Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Noul Cod civil - drepturile concubinilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Noul Cod civil - drepturile concubinilor

ce noutati suntin noul cod civil,cu privire la dreptul de mostenire intre concubini?:-/multumesc
Înainte de a pune întrebarea ați aruncat o privire la cod? Dacă nu, îl găsiți aici:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

După ce deschideți pagina, dați CTRL+F pentru a căuta, iar în câmpul de căutare scrieți concubin. Dacă nu găsiți nimic, aveți și un răspuns la întrebare.

Apoi, moștenirea (legală) e reglementată în special începând cu articolul 963. Categoriile actuale de moștenitori legali (care nu includ nimic referitor la concubini) nu sunt modificate de noul Cod civil.
Între concubini poate funcționa, bineînțeles, moștenirea testamentară (v. în special articolul 1034 și următoarele).
klewos, utilizator