avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La cate zile de concediu odihna am dreptul daca am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La cate zile de concediu odihna am dreptul daca am fost in medical?

Daca am fost in medical 6 luni din 12, daca la finalul anului intru in concediu maternitate la cate zile de concediu odihna mai am dreptul?
CO de acorda proportional cu timpul lucrat in anul calendaristic. Daca ati lucrat numai 6 luni aveti dreptul la jumatate din nr. zilelor de CO.
Exista o Hotărârea importanta in aceasta materie a Cur?ii de Justitie a Comunită?ilor Europene, Marea Cameră, din 20 ianuarie 2009, în cauzele conexate Gerhard Schultz Hoff (C 350/06) împotriva Deutsche Rentenversicherung Bund, şi Stringer şi al?ii (C 520/06) împotriva Her Majesty?s Revenue and Customs.

Conform acestei hotarari acordarea concediului anual plătit nu poate fi condi?ionată de prestarea muncii efective de către respectivul salariat într-un an calendaristi, daca motivul pentru care salariatul nu poate presta efectiv munca nu-i este imputabil salariat aflându-se fie în concediu medical ori în altă formă de concediu garantată de legisla?ia comunitară, de exemplu în concediu de maternitate.

Pentru ca scopul celor doua concedii este diferit angajatorul trebuie sa le acorde pe amandoua, respectiv atat concediul de dihna cat si concediul de maternitate.

Exista in legislatia nationala intr-adevar art. 145 alin. 2 C.M. care spune ca se va acorda concediul proportional cu perioada efectiv lucrata INSA dreptul comunitar se aplica cu prioritate in Romania stat membru UE fata de membrul national.

Mai vreau sa arat faptul ca jurisprudenta Curt?ii de Justi?ie a Comunită?ilor Europene are aplicabilitate directa in fata instan?elor române?ti. In plus instantele romanesti sunt foarte receptive la practica europeana, de altfel sunt obligate in acest sens.

In concluzie poti sa-i spui angajatorului ca trebuie sa-ti acorde integral si concediul de odihna pe langa cel de maternitate. Poti sa-i duci hotararea CJCE, poti incerca sa apelezi la un avocat sa-i explice si daca nu intelege nici asa se poate obtine in instanta acest drept recunocut si garantat de jurisprudenta comunitara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical si concediu odihna bibiteodora bibiteodora buna ziua ma numesc damian oana si am o nelamurire cu privire la concediul de odihna.Sunt operata de cancer si stiu ca trebuie sa stau pana la 1an si jumatate ... (vezi toată discuția)
Reducerea concediului de odihna dduiculescu dduiculescu Ma confrunt cu o problema. Reducerea concediului de odihna, din cauza concediului medical. Pt. a se putea realiza ac.lucru, toti interpreteaza art.140 CM care ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna gravida andreea20ro andreea20ro buna ziua,care din variantele de mai jos se potriveste pentru calculul zilelor de concediu de odihna pentru o persoana gravida? pana la inceperea concediului ... (vezi toată discuția)