Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale eroare materiala infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

eroare materiala infiintare firma

buna ziua,la infiintarea unei firme s-a bifat in declaratia pentru vectorul fiscal impozit pe profit si certificatul constatator si CUI-ul au iesit asa.
deoarece de fapt se dorea infiintarea unei microintreprinderi se poate modifica declaratia de vector fiscal pe motiv de eroare materiala?
sau exista un alt mijloc de schimbare al vectorului fiscal din impozit pe profit in microintreprindere fara sa fiu nevoit sa infiintez alta firma de la inceput?
Faceti actiune de revenire si indreptare de erori materiale asupra hotararii de infintare societate.
Cred ca ar trebui sa luati legatura cu cei de la ANAF. Registrul comertului dupa completarea formularului referitor la vectorul fiscal, il trimite in forma electronica la ANAF unde de altfel se inregistreaza modalitatea de impozitare.
andreea20ro a scris:

buna ziua,la infiintarea unei firme s-a bifat in declaratia pentru vectorul fiscal impozit pe profit si certificatul constatator si CUI-ul au iesit asa.
deoarece de fapt se dorea infiintarea unei microintreprinderi se poate modifica declaratia de vector fiscal pe motiv de eroare materiala?
sau exista un alt mijloc de schimbare al vectorului fiscal din impozit pe profit in microintreprindere fara sa fiu nevoit sa infiintez alta firma de la inceput?

Am fost azi pe la ANAF cu niste treburi si mi-am adus aminte de intrebare dvs. si i-am intrebat ce se mai poate face si mi-au zis ca pt anul acesta nimic, dar ca la inceputul anului viitor puteti depune declaratia 010 cu scoatere de la impozit pe profit si luare in evidenta cu micro ( trebuie sa aveti 1 salariat la 31.12.2010). Bafta!