avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale eroare materiala infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

eroare materiala infiintare firma

buna ziua,la infiintarea unei firme s-a bifat in declaratia pentru vectorul fiscal impozit pe profit si certificatul constatator si CUI-ul au iesit asa.
deoarece de fapt se dorea infiintarea unei microintreprinderi se poate modifica declaratia de vector fiscal pe motiv de eroare materiala?
sau exista un alt mijloc de schimbare al vectorului fiscal din impozit pe profit in microintreprindere fara sa fiu nevoit sa infiintez alta firma de la inceput?
Cel mai recent răspuns: leuca_luminita , utilizator 19:29, 10 August 2011
Faceti actiune de revenire si indreptare de erori materiale asupra hotararii de infintare societate.
Cred ca ar trebui sa luati legatura cu cei de la ANAF. Registrul comertului dupa completarea formularului referitor la vectorul fiscal, il trimite in forma electronica la ANAF unde de altfel se inregistreaza modalitatea de impozitare.
andreea20ro a scris:

buna ziua,la infiintarea unei firme s-a bifat in declaratia pentru vectorul fiscal impozit pe profit si certificatul constatator si CUI-ul au iesit asa.
deoarece de fapt se dorea infiintarea unei microintreprinderi se poate modifica declaratia de vector fiscal pe motiv de eroare materiala?
sau exista un alt mijloc de schimbare al vectorului fiscal din impozit pe profit in microintreprindere fara sa fiu nevoit sa infiintez alta firma de la inceput?


Am fost azi pe la ANAF cu niste treburi si mi-am adus aminte de intrebare dvs. si i-am intrebat ce se mai poate face si mi-au zis ca pt anul acesta nimic, dar ca la inceputul anului viitor puteti depune declaratia 010 cu scoatere de la impozit pe profit si luare in evidenta cu micro ( trebuie sa aveti 1 salariat la 31.12.2010). Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare vector fiscal andreea20ro andreea20ro buna ziua,la infiintarea unei firme s-a bifat in declaratia pentru vectorul fiscal impozit pe profit si certificatul constatator si CUI-ul au iesit ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma - microintreprindere monicaVna monicaVna Buna ziua Am mare nevoie de cateva sfaturi. Urmeaza sa infiintez o firma pentru magazin online , ce va fi microintreprindere ( indeplineste conditiile ... (vezi toată discuția)
Declaratie 010 microintreprinderi MaryP MaryP Buna ziua, Ma intereseaza daca stiti daca trebuie depusa declaratia 010 pentru microintreprinderi pana la data de 31 ianuarie pentru faptul ca din anul 2010 ... (vezi toată discuția)