avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Infiintare firma - microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Infiintare firma - microintreprindere

Buna ziua
Am mare nevoie de cateva sfaturi.
Urmeaza sa infiintez o firma pentru magazin online , ce va fi microintreprindere ( indeplineste conditiile microintreprinderii ) .
Intrebarile mele ar fi :
1. Dupa inregistrarea societatii , se depune declaratia 010 ?
2. Cand va trebui sa depunem declaratia 100 ? Pe 25 aprilie ?
3. Ce declaratii lunare sau trimestriale trebuie sa depunem pentru microintreprindere?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: monicaVna , utilizator 16:03, 13 Martie 2013
Buna ziua,

Dupa infiintare se depune 010 al AFP de care apartineti.
Apoi se depun declaratiile in functie de vectorul fiscal.
Se depune 100 pentru impozitul pe venit pe data de 25 a lunii urmatoare trimestrului ( 25 aprilie, 25 iulie, 25 septembrie, 25 ianuarie)
Se mai depune 112 daca este cazul, 300 si 394 daca este cazul . Si mai sunt si alte declaratii in functie de vectorul fiscal al societatii.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Fiind microintreprindere , aceste declaratii se depun trimestrial?
In primul rand toate se infiinteaza microintreprinderi acum. Cand depasiti 65.000 E deveniti platitoare de impozit pe profit
La infiintare, la registrul comertului, o sa completati (obligatoriu) D 010 care va fi transmis catre Anaf pe cale electronica ( obligatia registrului).
Azi va iese firma si maine o veti gasi pe site ul anaf la " infotrmatii fiscale"
D 010 se depune cand se modifica ceva la firma ( orice : salariati, tva, perioada fiscala, etc).
Dupa infiintare aveti alte obligatii urgente ( stampila, sa cumparati registrele obligatorii de la anaf, etc)

Bafta la facturat cat mai mult.=D>

Da, asa este , se completeaza 010 la infiintare la registrul comertului. Dar trebuie atentie pentru ca am intalnit cazuri cand firma a fost infiintatata prin avocat , iar avocatul nu si-a informat clientul cu ceea ce a declarat in 010 , cum ar fi, de exemplu, faptul ca a declarat inclusiv salariati. Administratorul nu a stiut si nici nu a avut contabil o perioada si, bineinteles a platit amenda pentru nedepunerea declaratiilor.
Referitor la impozitul pe venitul microintreprinderilor , este obligatoriu pana in 65.000 eur cifra de afaceri , cu unele exceptii .
VA multumesc pentru raspunsuri.
Saptamana viitoare voi depunde declaratia 010 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma noua- obligativitatea depunerii declaratiei 010 fdlevente fdlevente Buna ziua, am preluat contabilitatii a unei firma noua infiintata (03.04.2013) si am observat pe site anaf figureaza ca platitor impozit pe profit, din cate ... (vezi toată discuția)
Schimbare vector fiscal contribuabil inactiv Neiyre Neiyre Detin o firma care a avut activitatea suspendata pana in octombrie 2013. Anul trecut, cand s-a cerut ca toate firmele cu cifra de afaceri mai mica 65000 sa ... (vezi toată discuția)
Obligatii fiscale firma nou infiintata. Dyana Barbu Dyana Barbu Buna ziua. Am infiintat de curand (1 luna) o societate comerciala (srl) si, inainte de a apela la un contabil, as vrea sa stiu in mare care sunt pasii ce ... (vezi toată discuția)