Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deplasare externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deplasare externa

Buna ziua,

Cum se face decontarea deplasarilor externe - diurna si cazarea?
Dar, diurna pe zi este cea stabilita prin HG 518/95 sau este pana la valoarea stabilita de lege?
(ex. 35 euro asa cum zice legea sau pala la 35 euro sa zicem 30 de euro)

Pentru cazarea la o persoana fizica se aplica HG 518/95, iar la revenirea in tara se va deconta 75% din plafonul de cazare pentru tara respectiva.
In acest caz ce documente justificative salariatul trebuie sa prezinte pentru contabilitate?
Plafonul pe zi este cel stabilit de HG?
exista o suma maxima pentru cazare?

Va multumesc anticipat.
Buna seara

Tot in hg 518 e raspunsul la intrebari .
Diurna este cea din hg , diminuata cu 25% pana la 31 dec 2010 si apoi , de la 01 ian 2011 majorata cu 15% , conform unor modificari ale acelei hg .
De fapt , diurna poate fi oricat se stabileste prin ad generala a asociatilor , aici discutam despre nivelul de deductibilitate fiscala .
Despre cazare , tot acolo aveti cuantumurile ; cititi forma actuala a hg si veti avea de acolo aproape un algoritm de calcul ; vedeti ca se mai aplica niste procente pentru ch neprevazute , apoi durata de stabilre a zilei intregi / zi fractionata cu ce drepturi se cuvin pe fiecare caz, etc .
Daca stabiliti diurna , nu mai e nevoie de doc justificative ; doar decontul cu calculul pe verso .
rectific : in loc de " conform unor modificari ale acelei hg ." este corect conform unor og cu incidenta asupra limitei deductibile ...
scuze !