Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea tine loc de act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea tine loc de act de proprietate

2 soti proprietari.Sotul moare.Se face succesiunea.Copii cedeaza pt mama ramasa in viata.Daca nu mai exista actul de proprietate cu care au cumparat sotii la vremea respectiva casa, succesiunea tine loc de act de proprietate?
Certificatul de mostenitor care se intocmeste de catre notar, in momentul dezbaterii succesiunii, tine loc de titlu de proprietate.
Certificatul de mostenitor este un act declarativ, nu constitutiv de proprietate.
Dovada proprietatii se face intotdeauna cu actul de proprietate original, impreuna cu certificatul de mostenitor.
In lipsa actului original, dovada se poate face si cu un duplicat sau cu o copie legalizata.
Puteti obtine un duplicat sau copie legalizata de la notariatul unde a fost intocmit actul sau din arhiva vanzatorului (daca bunul imobil a fost achizitionat de la o institutie publica).
O copie a actului puteti gasi si la directia de impozite si taxe locale din cadrul primariei.