Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul spor de vechime conform art. 165 alin. (3) din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul spor de vechime conform art. 165 alin. (3) din Legea nr. 263/2010, punctaje pentru grupe de munca

Buna ziua. as dori sa stiu cateva date despre calculul sporului de vechime pe art. 165 alin. (3) din LG 263/2010 in cazul unui pensionar care reconstituie dupa aparitia LG 263/2010 vechime suplimentara si grupa de munca I si II dobandita anterior aprilie 2001.

Vreau sa stiu daca in sporul de vechime care se acorda automat intra in calcul si vechimea suplimentara aferenta grupelor superioare I si II de munca sau daca la calcularea punctajului aferent sporului de vechime se ia in considerare doar vechimea de baza.
La stabilirea vechimei in munca se ia vechimea standard.

Grupele I si II de munca de dinainte de 2001 au fost transformate in ?conditii speciale de munca? si ?conditii deosebite de munca?. În functie de cum a fost avizata unitatea in care ati lucrat se stabilesc conditiile. Unitatile le gasiti in anexa legii pensiilor.

(3) Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor lunare este urmatorul:
a) perioada 1 martie 1970—1 septembrie 1983:
— 3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-—10 ani;
— 5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-—15 ani;
— 7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15—-20 ani;
— 10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983— - aprilie 1992:
— 3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3—-5 ani;
— 6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-—10 ani;
— 9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-—15 ani;
— 12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-—20 ani;
— 15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de dupa 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel inscris in carnetul de munca sau in alte acte doveditoare.

Sporurile de orice tip au fost incluse in salariul brut incepand cu aprilie 1992.
Legat de grupele de I si II de munca, as vrea sa fac o observatie. Au fost transformate in conditii deosebite si speciale grupele de munca I si II, dar numai dupa 1 aprilie 2001.
Acordarea beneficiilor de pe urma grupelor I si II dobandite anterior 1 aprilie 2001 se face potrivit art. 16 din Legea nr. 3/1977 care spune ca:

Art. 16. - Persoanele care au lucrat cel puţin 5 ani în grupele I şi II de muncă au dreptul să li se ia în calculul vechimii în muncă, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe: un an şi şase luni pentru grupa I sau un an şi trei luni pentru grupa II. În aceste cazuri nu se reduce limita vîrstei de pensionare.

Eu vroiam sa stiu daca nu cumva in baza de calcul pentru sporul de vechime reglementat de textul pe care l-ati citat mai sus intra si acest supliment de vechime reglementat de art. 16 din LG 3/1977.

Ca sa reformulez intreabarea si sa fiu mai exact, mai concret:

Daca am de ex. perioada 1 martie 1970 - 1 septembrie 1983: cel putin 5 ani de vechime standard si cel putin 5 ani de grupa I si/sau II de munca, si mai am si un spor permanent, care este baza de calcul pentru stabilirea punctajului la:

- sporul permanent respectiv;
- sporul de vechime prevazut de art. 165 alin. (3) lit. a) din LG 263/2010;
- pensia suplimentara;
- grupa de munca?

La determinarea punctajelor suplimentare din sumele de mai sus se iau in calcul doar punctajele lunare obtinute din salariile tarifare sau si unul/unele dintre punctajele obtinute din celelalte sume de mai sus si din vechimea suplimentara obtinuta din grupa superioara de munca?
eagle_free, utilizator
Daca va referiti la:
Legea 263/2010
Art. 168. -
1) Asiguratii care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentara cu 2%, 3%, respectiv 5%, beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel
) 16% pentru perioada 1 ianuarie 1967-1 ianuarie 1973;
b) 13% pentru perioada 1 ianuarie 1973-1 ianuarie 1978;
c) 14% pentru perioada 1 ianuarie 1978-1 iulie 1986;
d) 21% pentru perioada 1 iulie 1986-1 noiembrie 1990;
e) 15% pentru perioada 1 noiembrie 1990-1 aprilie 1991;
f) 14% pentru perioada 1 aprilie 1991-1 aprilie 1992;
g) 13% pentru perioada 1 aprilie 1992-1 ianuarie 1999;
h) 22% pentru perioada 1 ianuarie 1999-1 februarie 1999;
i) 17% pentru perioada de dupa 1 februarie 1999.
(2) Asiguratii care au contribuit cu 4% la Fondul pentru pensia suplimentara beneficiaza de o crestere a punctajului, determinat prin aplicarea urmatoarelor procente la punctajele lunare realizate in aceste perioade, astfel:
a) 26% pentru perioada 1 iulie 1977-1 ianuarie 1978;
b) 28% pentru perioada 1 ianuarie 1978-1 iulie 1986.

Atunci aceasta crestere a punctajului,se acorda la punctajele anuale determinate conform:

Art. 165. -
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inscrise in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare.
(3) Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor lunare este urmatorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
-3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;

-5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
-7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 ani;
-10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
-3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3-5 ani;
-6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
-9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
-12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 ani;
-15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
4) Pentru perioadele de dupa 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel inscris in carnetul de munca sau in alte acte doveditoare
(5) Salariile medii si minime pe economie, brute sau nete, dupa caz, pentru fiecare an, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, sunt prevazute in anexele nr. 7 si 8.
(6) Pentru perioadele anterioare anului 1938, precum si pentru perioada cuprinsa intre 1939-1946 inclusiv, la stabilirea punctajului lunar se utilizeaza salariul mediu corespunzator anului 1938.
(7) Pentru perioadele anterioare anului 1949 se utilizeaza salariul minim corespunzator anului 1949.
Art. 166. - La determinarea punctajelor lunare, pentru perioada cuprinsa intre 1 aprilie 2001 si data intrarii in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza venitul brut lunar realizat care a constituit, conform legii, baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale, asa cum acesta a fost inscris in declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat sau, dupa caz, in declaratia de asigurare sau in contractul de asigurare sociala.
Art. 167. - In cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), la determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare intrarii in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza solda bruta sau neta/salariul brut sau net, dupa caz.

Pentru grupele de munca se acorda punctaj suplimentar separat,la punctajele anuale aferente perioadelor respectivie..
Sa inteleg sa singurele baze de calcul pentru grupa de munca, pentru pensie suplimentara si pentru sporul de vechime sunt doar salariile tarifare, iar sporurile permanente se iau ca baza de calcul numai cele de la data de 1 aprilie 1992 (art. 165 alin. (2), ? Se intelege din lege ca sporurile permanente anterioare datei de 1 aprilie 1992 nu intra in baza de calcul?
De ex. daca intr-o adeverinta am un spor inscris in perioada ianuarie - mai 1977 acest nu constituie baza de calcul pentru determinarea punctajului suplimentar?

Mai este de interpretat si art. 165 alin. (1) lit. b) in care spune ca la determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;

Si daca am doua adeverinte cu vechime pe iulie - decembrie 1977 si 1983 - 1984, iar in acestea sunt inscrise salariile brute, atunci trebuie extrase din acestea salariile nete pentru a se putea obtine baza de calcul pentru determinarea punctajelor lunare pentru aceste perioade?

Carp Mircea a scris, citez: Pentru grupele de munca se acorda punctaj suplimentar separat,la punctajele anuale aferente perioadelor respectivie..
Aici insist cu aceeasi intrebare: La care punctaj anual va referiti: la punctaj total care se compune din punctajul aferent salariilor, din punctajul aferent pensiei suplimentare si cel al sporului de vechime sau doar aferent salariului tarifar?
eagle_free, utilizator
La care crestere de punctaj va referiti:?
-La cea de art.168(1) si (2) ?
-Sau la cea de la art.169(1) ?

Eu ma refer la punctajele anuale determinate conform art.96(1) si art.165(1 la 7)

Art. 96. -
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv

La punctajele anuale rezultate in urma aplicarii art.165(1-7)si 96(1)se aplica cresterile de punctaj mentionate mai sus.

H.G.257/2011
Art. 127
(1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea si/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevazute in anexa nr. 15.

[ link extern ]