Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare pt succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare pt succesiune

va rog frumos daca stie cineva
as vrea sa stiu ce acte ii trebuie pt succesiunea dupa tata unei femei casatorite care are alt nume decat cel de fata .
E suficienta o copie legalizata dupa certificatul de casatorie?
sau trebuie certificatul in original?
Certificatul in original e depus la judecatorie pt divort.
Se poate face succesiunea in lipsa ei ?
sa participe doar ceilalti 2 frati?
trebuie procura notariala ?
Se face in provincie si ea locuieste in Bucuresti
si nu vrea sa rateze din cauza ca lipseste vreun act.
Despre Cartea de Identitate mi s-a spus ca nu se mai face copie legalizata.
Multumesc mult
Poate face dovada schimbarii numelui si cu copia legalizata a certificatului de casatorie.
Va fi nevoie si de certificatul de nastere.
Poate da procura unuia dintre frati sa o reprezinte in fata notarului unde se dezbate succesiunea.
ACTE NECESARE PT DEZBATEREA SUCCESORALA

1. certificate de deces + casatorie ale defuntului in original/copie legalizata
2. actele de stare civila ale mostenitorilor(certificat de nastere si certificat de casatorie) in original sau copie legalizata
3. actele de proprietate ale defunctului original/copie legalizata (inclusiv conturi bancare, actiuni, acte de donatie, contracte de vanzare-cumparare, de intretinere, etc.)
4. certificatul de atestare fiscala de la Primarie pt imobile, rezultand ca s-a achitat impozitul
5. 2 martori (cu buletinele/carti de identitate valabile la ei) care sa declare ca l-au cunoscut pe defunct, ca a fost (ne)casatorit si ca are x copii.
6. testament

Este necesara si suficienta o procura notariala originala pt. dezbaterea succesiunii, poate sa-l imputerniceasca pe unul dintre frati. Procura o poate face in Bucuresti, are nevoie de o copie dupa buletinul fratelui cu care sa mearga la notar, si evident buletinul ei in original, iar apoi poate trimite procura in original prin posta.
Deci e necesar si certificatul de nastere, din care reiese gradul de rudenie(descendent, fiica) cat si cel de casatorie (justificarea schimbarii numelui), fie originale, fie legalizate de alt notar.
PERESCU ANDREEA, Consilier juridic