avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transmitere revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transmitere revisal

Buna ziua
o societate de contabilitate, care in baza contractului de prestari servicii contabile incheiat cu un client a efectuat si pina acum toate lucrarile legate de personal , inclusiv transmiterea revisalului, mai poate face acest lucru conform noilor reglementari privind transmiterea revisal-ului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: stelach , utilizator 09:53, 25 August 2011
Da, poate face acest lucru in continuare .. insa angajatorul va depune la ITM o adresa care va cuprinde: denumirea prestatorului de servicii; certificatul de inregistrare al prestatorului, eliberat de registrul comertului; dovada inregistrarii prestatorului ca operator de date cu caracter personal, conform prevederilor Legii nr. 677/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si data de la care s-a contractat serviciul de completare si transmitere a registrului.
Va multumesc.
cred ca este necesar un act aditional, la contractul de prestari servicii existent care sa cuprinda toate aceste noi reglementari legate de resurse umane.
Numai bine va doresc.
stelach a scris:

Va multumesc.
cred ca este necesar un act aditional, la contractul de prestari servicii existent care sa cuprinda toate aceste noi reglementari legate de resurse umane.
Numai bine va doresc.



Intr-adevar, daca exista un contract de prestari servicii atunci incheiati un act aditional la acesta prin care stabiliti conditiile in care se vor efectua si activitatea de completare si transmitere a registrului.

Mai am o nelamurire, in legatura cu dovada inregistrarii prestatorului ca operator de date cu caracter personal.
pe www.dataprotection.ro am inteles ca persoana fizica sau juridica care prelucreaza date cu caracter personal in scopul stabilit de HG nr 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor , are calitatea de operator de date cu caracter personal, si este subliniat acest lucru . Va multumesc.
stelach a scris:

Mai am o nelamurire, in legatura cu dovada inregistrarii prestatorului ca operator de date cu caracter personal.
pe www.dataprotection.ro am inteles ca persoana fizica sau juridica care prelucreaza date cu caracter personal in scopul stabilit de HG nr 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor , are calitatea de operator de date cu caracter personal, si este subliniat acest lucru . Va multumesc.


Se pare ca cele doua Institutii - Inspectia Muncii si Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal - nu s-au pus de acord in aceasta privinta ...pana la data aparitiei in Monitorul Oficial a Ordinului nr.1918/2011, cei de la ANSPDCP au inregistrat destul de multe astfel de societati , dupa aparitia lui au inceput sa refuze inregistrarea ...

Cred ca aici este nevoie de interventia Guvernului sau a Ministerului Muncii in vederea elaborarii a unor instructiuni concrete.

Alte discuții în legătură

Prestari servicii resurse umane roxana69 roxana69 Ce cod CAEN trebuie sa aiba o societate care se doreste sa activeze in domeniul resurselor umane (Revisal, contracte,acte aditionale, etc). Societatea trebuie ... (vezi toată discuția)
Act aditional pentru transmitere revisal ludeea ludeea Buna ziua , Va rog sa imi spuneti cum sa procedez in situatia urmatoare. Pana la aparitia legii 500/2011 revisalul era transmis de firma care ne tine ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea, la itm, a prestatorilor de servicii care desfarsoara activitatea de completare si transmitere a revisal siro siro Buna ziua, poate a aflat cineva daca s-a elaborat procedura de autorizare, de catre ITM, a firmelor care desfasoara activitate de resurse umane si implicit de ... (vezi toată discuția)