avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 390

buna! ce ma sfatuiti sa fac? am o firma care presteza servicii de ipsoserie in franta-in decembrie s-a facut prima factura pt benef din Franta - locul prestarii de servicii e in franta-neimpozabil dpdv al tva pt firma din romania.
acu vreau sa stiu-tre sa fac depun declaratia 390? pt luna decembrie nu am depus nimic in acest sens. pot sa depun acu -sa declar suma din decembrie in decl la ianuarie? ce ma sfatuti sa fac? multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ga-ga , utilizator 15:00, 31 Iulie 2011
pentru decembrie trebuia depus pana cel tarziu la 25 ianuarie.E o.k sa o depuneti si acum, pentru ca in final, mai bine mai tarziu decat niciodata.Sper sa scapati fara amenda...:confused:
dar prestarile de servicii nu sunt introduse numai din ianurie anul acesta in raportare?
societatea unde este inregistrata?


laur67
firma mea? e in romania inregistrata , ca platitoare de tva. beneficiarii sunt din franta.
ga-ga a scris:

buna! ce ma sfatuiti sa fac? am o firma care presteza servicii de ipsoserie in franta-in decembrie s-a facut prima factura pt benef din Franta - locul prestarii de servicii e in franta-neimpozabil dpdv al tva pt firma din romania.
acu vreau sa stiu-tre sa fac depun declaratia 390? pt luna decembrie nu am depus nimic in acest sens. pot sa depun acu -sa declar suma din decembrie in decl la ianuarie? ce ma sfatuti sa fac? multumesc anticipat.


In cazul dvs., pentru luna decembrie nu se depune declaratia 390. Declararea serviciilor intracomunitare se face incepand cu cele facturate dupa data de 01.01.2010 (O.U.G. 109/2009 art. I pct. 141 si art. III). Incepand cu data de 01.01.2010, declaratia 390 se depune lunar pana pe 15 ale lunii urmatoare (Codul Fiscal art. 156^4 alin. 1).

Alte discuții în legătură

Facturare servicii intracomunitare intre neplatitori de t.v.a. schumiholic schumiholic Buna ziua! O intreprindere individuala care este in momentul de fata platitoare de tva vrea sa presteze servicii IT catre o organizatie non-profit ... (vezi toată discuția)
Cum sa plateste tva-ul pentru o munca in strainatate? AlexandruBZS AlexandruBZS Am o mică companie din domeniul construcțiilor și am avea un șantier în străinătate, la un particular în Franța. Privind TVA-ul, ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare laur17 laur17 Suntem o societate ce are ca obiect de activitate realizarea de site-uri web. Trebuie emisa o factura de prestari servicii (realizare site web) pentru un ... (vezi toată discuția)