Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul pentru absolventii de facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul pentru absolventii de facultate

Servus!
- Fiica mea a absolvit facultatea cu examen de licenta pe 6 iulie 2011. Va primi adeverinta de absolvire saptamana aceasta sau cel mai tarziu saptamana viitoare.
- De la terminarea cu licenta si pana in prezent a lucrat doua saptamani( 64ore ) cu un contract de colaborare( ultima sapatamana din iulie(32ore) si prima saptamana din august(32ore)) pe care va primi 480RON( jumatate din suma o primeste in august si cealalta jumatate in septembrie.
Poate beneficia de ajutor de somaj?
Daca nu mai realizeaza venituri din colaborare poate solicita ajutor de somaj ca absolvent de facultate