Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de somaj pentru absolvent facultate 2009
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de somaj pentru absolvent facultate 2009

Buna ziua!
Am lucrat timp de 20 de ani dupa care, contractul de munca s-a incheiat de comun acord cu angajatorul la data de 31.12.2007. Am urmat cursurile facultatii de marketing din 2006 pana in 2008 la forma de invatamant FR. In anul universitar 2008-2009 am trecut la forma de invatamant -ZI. Examenul de licenta l-am sustinut pe data de 29 iunie. Doresc sa stiu daca sunt indreptatita la ajutor de somaj.
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Da , puteti primi ajutor somaj !
Din pacate, daca in termen de 60 de zile de la absolvire nu v-ati inscris in cautarea unui loc de munca la ALOFM pe raza caruia aveti domiciliul, nu mai puteti beneficia de indemnizatie somaj.
Dupa 60 de zile de la absolvire puteti beneficia de indemnizatie somaj , asa ca puteti sa solicitati somaj :

Actele necesare sunt :

- actul de identitate, in original si copie;
- actele de studii si de calificare,in original si copie;
- certificatul de nastere,in original si copie;
- certificatul de casatorie,in original si copie ( daca este cazul );
- adeverinta medicala , din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
- actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
- declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca , nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.
- actul de absolvire a formei respective de invatamant, in original si in copie
- declaratie pe propria raspundere a absolventilor ca nu urmeaza o forma de invatamant la data solicitarii dreptului
romania inedit: Da, dupa 60 de zile de la absolvire. Insa, in aceasta perioada trebuie sa se fi inscris in evidentele ALOFM ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca. Daca nu a facut-o, nu va putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Ba poate , chiar daca nu s-a inscris in evidenta !
In Olt , Arges si Dolj se poate , si se poate in toata tara !
Nu-i primeau dosarul daca-l depunea pana sa treaca cele 60 de zile deoarece se considera ca nu a cautat de lucru !