Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de somaj?

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Am lucrat la o firma timp de un an si 4 luni, mi s-a incheiat cartea de munca cu art.55b (acordul intre parti) urmand sa nu mai lucrez o luna si jumatate iar dupa aceasta luna si jumatate am fost angajata la o alta firma timp de o luna si mi s-a inchis cartea de munca cu art.65 (cel pentru somaj). Dat fiind faptul ca am acea intrerupere de o luna si jumatate mai pot sa-mi depun actele pentru somaj? Sau nu am dreptul la somaj? Va multumesc anticipat!
Daca ati lucrat 12 luni in ultimele 24 de luni cu program de 8 ore puteti primi somaj
Alexandru Munteanu, Avocat
dar daca am lucrat un an si 2 luni cu program de 4 ore si 3 luni cu program de 8 ore?? atunci nu mai pot??
amaly8 a scris:

dar daca am lucrat un an si 2 luni cu program de 4 ore si 3 luni cu program de 8 ore?? atunci nu mai pot??

In aceste conditii , aveti un stagiu de cotizare la somaj de 10 luni de zile ... va mai trebuie 2 luni de zile de stagu de cotizare ...

Stagiu de cotizare de minim 12 luni nu trebuie sa fie la acelasi angajator ..se poate cumula de la mai multi angajatori ... insa perioada care se ia in calcul sunt ultimele 24 de luni de la data depunerii cererii pentru somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc!!!