Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea pentru motive care nu tin de persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea pentru motive care nu tin de persoana angajatului

Buna,
Am si eu o intrebare in cazul concedieri prin desfintarea postului care s a facut cu un preaviz de 30 de zile salariatul are dreptul la plata zilelor de concediu pe care nu le a efectuat de catre angajator ? si daca si a luat mai multe zile decat perioada lucrata in acest an angajatorul este indreptatit sa i ceara bani inapoi?? HELP PLS
cam da, mai multe zile, opreste din ultimul salar, sau daca nu a luat tot sunt obligati sa le plateasca cand se face lichidarea.
Se calculeaza la Fisa de lichidare,cate zile avea dreptul sa efectueze,restul care excede,se retine din lichidare!....:hammer: