Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... evaluare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

evaluare profesionala

buna ziua!
intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. prin ce document reglementez criterii de evaluare pentru salariatii angajati anterior lui 2011? cu mentiunea ca pana in acest an nu am avut astfel de criterii.
2. daca exista suspiciune de necorespundere profesionala fata de un salariat si decid sa-l evaluez in cadrul unei comisii oral, prin intrebari referitoare la modul in care a inteles sa gestioneze anumite situatii petrecute si sa-si justifice deciziile, intrebari referitoare la modul in care ar gestiona anumite situatii ipotetice si sa-si justifice deciziile, precum si prin intrebari referitoare la modul in care isi desfasoare anumite atributii din cadrul fisei postului,
pot sa-mi fundamentez decizia pe modul in care a actionat in mod repetat in anumite situatii, daca acestea s-au petrecut inainte de a lua cunostinta de criteriile de evaluare?
multumesc anticipat pentru timpul si interesul acordat.
Trebuie sa actualizati fisele de post pentru angajatii existenti inainte de 1 mai, introducand acele criterii de evaluare si sa introduceti si in regulamentul de organizare interna procedura de evaluare(sa le comunicati salariatilor noile completari si sa-i puneti sa semneze de luare la cunostinta).
Una e evaluarea profesionala a salariatilor care se face la toti odata, nu selectiv, doar la unii si alta e constituirea unei comisii de disciplina care sa analizeze anumite abateri repetate de la contractul de munca si regulamentul intern. Deci vedeti inca odata ce considerati ca a facut respectivul.
actualizarea fiselor de post presupune act aditional, cu alte cuvinte acordul salariatului. pentru acest motiv am modificat regulamentul intern care este un act unilateral al angajatorului.
evaluarea profesionala se face intradevar periodic dar in speta, nu exista pana acum nici o evaluare periodica, in schimb se intentioneaza sa se demareze evaluarea prin intrunirea unei comisii in ceea ce-l priveste pe salariatul x.
insist asupra aspectului daca obiectul evaluarii poate consta in activitati realizate conform fisei postului dar anterior datei la care am modificat si comunicat regulamentul intern?
multumesc.
Introducerea, prin codul muncii, a obligativitatii inserarii in regulamentul intern a procedurii de evaluare, tocmai asta a vrut sa inlature incertitudinile create salariatilor asupra a ce se asteapta de la el, pe de o parte, si la ce sa se astepte el de la angajator.
Spuneti ca nu erau in firma dumneavostra criterii de performanta si nuci proceduri de evaluare a fiecarui salariat. Eu as spune ca nu erau pe hartie, dar in practica ele erau. Adica salariatul stia de la angajare ce trebuie sa faca, care sunt asteptarile de la el, etc.
Aminteati ceva de fisele de post si ca daca respectivul salariat nu semneaza, dumneavostra ca angajator sunteti "legati de maini" neputand face nimic. Ba puteti. Adica el nu vrea sa mai stea in firma pe acel post in noile conditii, dumneavstra il inlocuiti.
sa vad daca am inteles bine.
criteriile de evaluare trebuie sa faca parte si din CIM salariatilor angajati inainte de 1 mai 2011, prin semnarea unui act aditional. daca salariatul refuza sa semneze acest refuz poate fi un motiv, o proba de necorespundere profesionala?
Situatia angajatilor mai vechi nu se incadreaza in prevederile art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii in ceea ce priveste exceptia de la obligativitatea incheierii unui act aditional "Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege." ?
Pe de alta parte, indiferent de natura actului prin care reglementez criteriile de evaluare, data acestui act imi determina intinderea activitatii prestate care poate fi evaluata?
sim00n a scris:

sa vad daca am inteles bine.
criteriile de evaluare trebuie sa faca parte si din CIM salariatilor angajati inainte de 1 mai 2011, prin semnarea unui act aditional. daca salariatul refuza sa semneze acest refuz poate fi un motiv, o proba de necorespundere profesionala?
......

Si o actiune in instanta pentru salariat cu mari sanse de castig ... inrucat legea nu are efect retroactiv,modificarile su nt obligatorii pentru situatiile aparute dupa intrarea legii in vigoare.

Pentru acesti salariatii, criteriile de evaluare sunt cele prevazute in R.I. de care se ia cunostinta dua modificarea acestuia.

.....
Situatia angajatilor mai vechi nu se incadreaza in prevederile art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii in ceea ce priveste exceptia de la obligativitatea incheierii unui act aditional "Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege." ?
Pe de alta parte, indiferent de natura actului prin care reglementez criteriile de evaluare, data acestui act imi determina intinderea activitatii prestate care poate fi evaluata?

Acest alineat se refera , in prinicipal, la alte situatii de modificare a c.i.m. ... in situatia in care exista obligativitatea modificarii c.i.m., atunci aceasta se putea face si prin decizie a angajatorului.
Exceptiile la care se refera sunt cele prevazute in actele normative, in c.c.m. ... de exemplu modificarea salariului minim pe economie prin HG , modificarea salariul minim pe unitatea sau ramura de activitate prin CCM etc.... in aceste situatii , se emit deciziie de modificare a c.i.m.