Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM de la 01.05.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM de la 01.05.2011

In momentul in care va intra in vigoare noul Cod al muncii, respectiv din 01.05.2011, vor trebui modificate prin act aditional si CIM ale angajatilor deja existenti, sau noul model de CIM se va aplica doar celor care se angajeaza de acum in colo?(ma refer aici la articolul 17 alin. (2) lit. d1) din noul Cod al Muncii, care face referire la evaluarea profesionala a angajatilor).
Se face act aditional.
[ link extern ]
pai cum asa????adica daca am 300 de salariati le fac acte aditionale de la 01.05.2011 conform art17 alin. (2) lit. d1 din noul Cod al Muncii????Eu am inteles ca noile modele de contracte vor intra in vigoare de la 1 mai si nu mai trebuie aplicat si din urma.

Potrivit principiului neretroactivitatii legii, Legea nr.40/2011 se aplica numai pentru situatiile aparute dupa intrarea ei in vigoare si nu retroactiv.
Dupa 01.05 si actualilor angajati li se aplica clauza privind criteriile de evaluare a activitatii profesionale. Devenind clauza esentiala la contract, salariatul va fi informat si i se va incheia in termen de 20 de zile act aditional.
Daca tot se incalca acest principiu .... modificarea adusa Codului Muncii prevede ca termenul este de 20 de zile lucratoare si nu de 20 de zile calendaristice.