avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare CIM de la 01.05.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare CIM de la 01.05.2011

In momentul in care va intra in vigoare noul Cod al muncii, respectiv din 01.05.2011, vor trebui modificate prin act aditional si CIM ale angajatilor deja existenti, sau noul model de CIM se va aplica doar celor care se angajeaza de acum in colo?(ma refer aici la articolul 17 alin. (2) lit. d1) din noul Cod al Muncii, care face referire la evaluarea profesionala a angajatilor).
Cel mai recent răspuns: ginutz_a , utilizator 12:26, 5 Mai 2011
Se face act aditional.
[ link extern ]
pai cum asa????adica daca am 300 de salariati le fac acte aditionale de la 01.05.2011 conform art17 alin. (2) lit. d1 din noul Cod al Muncii????Eu am inteles ca noile modele de contracte vor intra in vigoare de la 1 mai si nu mai trebuie aplicat si din urma.

Potrivit principiului neretroactivitatii legii, Legea nr.40/2011 se aplica numai pentru situatiile aparute dupa intrarea ei in vigoare si nu retroactiv.
Dupa 01.05 si actualilor angajati li se aplica clauza privind criteriile de evaluare a activitatii profesionale. Devenind clauza esentiala la contract, salariatul va fi informat si i se va incheia in termen de 20 de zile act aditional.
Daca tot se incalca acest principiu .... modificarea adusa Codului Muncii prevede ca termenul este de 20 de zile lucratoare si nu de 20 de zile calendaristice.

Alte discuții în legătură

Criterii evaluare profesionala alina006 alina006 Sunt angajata la o societate comerciala din luna octombrie,iar in atributiile mele intra si intocmirea dosarelor de personal.Problema ar fi ca,contractele de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca si criteriile de evaluare dupa 1.5.2011 apetra apetra Conform ultimelor modificari aduse la Codul muncii, in momentul in care intocmim un contract individual de munca ar trebui sa introducem in contract, ... (vezi toată discuția)
Act aditional la c.i.m ContSters154162 ContSters154162 Contractele de munca vechi trebuie modificate in mod obligatoriu prin act aditional, acum odata cu intrarea in vigoare a noul cod al muncii? :-/ Si prin act ... (vezi toată discuția)