Forum Discuţii juridice Executare silită executarea silita asupra bunurilor apartinand altor ...
Discuție deschisă în Executare silită

executarea silita asupra bunurilor apartinand altor pers decat debitorul unui credit

buna ziua,
am contactat un credit in anul 2005 si din sept 2006 nu am mai achitat ratele scadente, motivul fiind unul simplu si anume ca am ramas fara loc de munca- fara venituri.
am fost contactata de o firma de recuperari creante si cele 2 variante de stingere a acestei creante pe care mi le-au comunicat au fost fie achitarea integrala a datoriei- lucru imposibil, fie achitarea in transe lunare, dar fara a avea la baza vreun nou ctr, grafic de rambursare sau orice alt act, fie executarea silita a bunurilor proprietate personala. mentionez ca nu exista nici un bun pe numele meu si ca buletinul meu de identitate a fost emis in urma luarii in spatiu de catre o terta pers. acelasi lucru l-am comunicat si celui cu care am vb.
ceea ce mi-a spus el a fost ca indiferent ca locuiesc sau nu la acea adresa, indiferent ca exista sau nu vreun grad de rudenie intre mine si proprietarul imobilului se vor executa silit toate bunurile acestuia asupra carora nu exista acte care sa ateste calitatea sa de proprietar. nu stiu daca m-am facut inteleasa....dar astept cu nerabdare sa aflu daca conform legilor in vigoare o persoana poate fi privata de bunuri din casa doar ptr ca nu are acte de proprietate asupra lor si ptr ca a luat in spatiu o pers la un mom dat?
si as vrea sa mai aflu daca este normal ca stingerea unei creante sa se faca pur si simplu prin depunerea unor sume de bani negociate luna de luna cu o persoana, in speta reprezentantul firmei de recuperari, ca la piata fara a vea un document la mana, un grafic, .....

multumesc

Titlu subiect
andreeab a scris:

buna ziua,
am contactat un credit in anul 2005 si din sept 2006 nu am mai achitat ratele scadente, motivul fiind unul simplu si anume ca am ramas fara loc de munca- fara venituri.
am fost contactata de o firma de recuperari creante si cele 2 variante de stingere a acestei creante pe care mi le-au comunicat au fost fie achitarea integrala a datoriei- lucru imposibil, fie achitarea in transe lunare, dar fara a avea la baza vreun nou ctr, grafic de rambursare sau orice alt act, fie executarea silita a bunurilor proprietate personala. mentionez ca nu exista nici un bun pe numele meu si ca buletinul meu de identitate a fost emis in urma luarii in spatiu de catre o terta pers. acelasi lucru l-am comunicat si celui cu care am vb.
ceea ce mi-a spus el a fost ca indiferent ca locuiesc sau nu la acea adresa, indiferent ca exista sau nu vreun grad de rudenie intre mine si proprietarul imobilului se vor executa silit toate bunurile acestuia asupra carora nu exista acte care sa ateste calitatea sa de proprietar. nu stiu daca m-am facut inteleasa....dar astept cu nerabdare sa aflu daca conform legilor in vigoare o persoana poate fi privata de bunuri din casa doar ptr ca nu are acte de proprietate asupra lor si ptr ca a luat in spatiu o pers la un mom dat?
si as vrea sa mai aflu daca este normal ca stingerea unei creante sa se faca pur si simplu prin depunerea unor sume de bani negociate luna de luna cu o persoana, in speta reprezentantul firmei de recuperari, ca la piata fara a vea un document la mana, un grafic, .....

multumesc

Titlu subiect

Ati contractat un credit pentru nevoi personale, pe care l-ati incalcat unilateral nindeplinindu-va obligatiile prevazute acolo. Creanta datorata bancii a fost cesionata unei firme de recuperare care isi pune in aplicare propriul regulament, care este conform legislatiei in vigoare! Asadar, scuza este nesustinata fiind obligata sa achitati acea creanta in conditiile impuse de recuperator!
Pentru a recupera creanta aferenta contractului, firma de recuperari se va adresa unui executor judecatoresc. Firma respectiva nu e competenta, potrivit legii, sa declanseze procedura de executare silita, ci executorul judecatoresc. Executarea silita inseamna constrangerea patrimoniala a debitorului, prin urmare, daca nu realizati venituri, nu aveti bunuri in proprietate si locuiti la o terta persoana sau cu parintii, nu se pot urmari ( sechestra) bunuri daca nu se identifica la adresa unde locuiti aceste bunuri. In temeiul art. 371 indice 5 lit. b C. Pr. Civ., daca executorul constata, in cadrul ds. de executare, ca debitorul nu este solvabil, restituie titlul in original creditorului, facand aceasta mentiune ( executarea silita inceteaza). Pt. aceasta, se solicita relatii la Carte funciara privind bunurile imobile, la primarie, la ITM pt contract de munca, etc.
In consecinta, conf. legislatiei in vigoare, nu se pot urmari decat bunurile/veniturile proprii ale debitorului sau bunurile comune, dupa partajare, cote parti din imobile, dr. reale , etc.. Cu acordul creditorului, se poate stinge debitul si esalonat, cuantumul ratelor lunare fiind stabilite de parti. Scopul este recuperarea debitului.
In cazul bunurilor mobile opereaza o prezumtie legala de proprietate in favoarea celui care are in posesie bunul, urmand ca pers. interesata sa faca dovada contrara.
Daca nu se prescrie titlul , creditorul poate cere reluarea executarii silite, daca are cunostinta ca realizati venituri sau ati dobandit bunuri urmaribile.

Sfatul meu e sa nu incercati sa va creati superfugii , din contra faceti ce faceti ,cersiti,orce legal si achitativa datoria pentru ca, va agravati mai rau situatia. #-o
Informatiile pe care vi le-am dat sunt corecte. Daca nu aveti bunuri, nu poate sa va execute silit. Legiuitorul roman a stabilit asta prin prevederile art. 371 ind.5 lit.b C. Pr. Civ..
Firmele de recuperari sunt fie mandatate de societatile creditoare sa recupereze debitele, fie devin creditoare prin preluarea creantelor. Ele nu au un regulament propriu de recuperare, ci depun dosarele de executare, daca nu resesc sa recupereze debitul prin modalitatile lor ( telefoane, notificari) la executorul judecatoresc care executa in cond. pe care vi le-am expus in raspunsul detaliat. Executorul judecatoresc , respectiv executorul bancar sunt singurii numiti prin ordin de ministrului justitiei sa indeplineasca atributiile prevazute de lege privind executarea silita. Legislatia noastra favorizeaza debitorii, dar asta e un alt subiect. Nu exista sanctiune in caz de insolvabilitate, ba dimpotriva, executarea silita inceteaza.
andreeab a scris:
mentionez ca nu exista nici un bun pe numele meu si ca buletinul meu de identitate a fost emis in urma luarii in spatiu de catre o terta pers. acelasi lucru l-am comunicat si celui cu care am vb.

Asadar, domiciliul dvs. fiind stabilit la acel tert, e firesc ca "recuperatorul" dornic sa va execute, sa prezume ca sunt proprietatea dvs. bunurile mobile pe care adevaratul proprietar nu are acte.Depinde de ce va constata si executorul.Oricum aveti la indemana contestatia la executare.

si as vrea sa mai aflu daca este normal ca stingerea unei creante sa se faca pur si simplu prin depunerea unor sume de bani negociate luna de luna cu o persoana, in speta reprezentantul firmei de recuperari, ca la piata fara a vea un document la mana, un grafic, .....

Dvs. ati avut un grafic de restituire, intocmit la acordarea imprumutului.Pe care nu l-ati respectat, iar pe creditor nu il intereseaza motivele, ci sa isi recupereze cat mi repede si integral, creanta.
Intrebarea dvs. se referea la o reesalonare a platilor.Dar dupa 2 ani de neplata a ratelor, chiar nu mai prezentati credibilitate pentru va mai face vreun grafic.Asta e explicatia politicii acesteia de "recuperare" cu care va confruntati.
Opinia mea este ca nu veti fi iertat de datorie, asa ca, gasiti mijloace sa o platiti.