Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... aplicare art 320 ind 1 cod proc penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

aplicare art 320 ind 1 cod proc penala

ce concluzii poate sa puna partea vatamata constituita parte civila in situatia in care inculpatul, desi in cursul urmaririi penale nu a recunoscut faptele, inainte de cercetarea judecatoreasca recunoaste faptele si solicita aplicarea art 320 ind 1 cod proc pen pentru a obtine reducerea pedepsei cu 1/3
va multmesc
Judecata in cazul recunoasterii vinovatiei, noul art. 320 ind.1 C. pr. pen. prevede ca “pana la inceperea cercetarii judecatoresti , inculpatul poate declara personal sau prin inscris autentic ca recunoaste savarsirea faptelor retinute in actul de sesizare a instantei si solicita ca judecata sa se faca in baza probelor administrate in faza de urmarire penala” (art. 3201 alin. 1 C. pr. pen.).
Momentul procesual până la care poate să intervină recunoaşterea vinovăţiei de către inculpat , potrivit art. 320 ind. 1 C.pr.pen. , este indicat în alin. 1 al acestui articol şi anume până la citirea actului de sesizare în faţa instanţei de fond.
Într-o asemenea situaţie nu sunt incidente şi dispoziţiile art. 13 C.pen.; acest articol reglementează aplicarea legii penale mai favorabile, în timp, iar art. 320 ind. 1 introdus prin Legea nr. 202/2010 reprezintă p normă de drept procesual penal.

Concluziile sunt partii civile , in general , sunt de lasare la latitudinea instantei cu privire la latura penala si de obligarea inculpatului la plata despagurbirilor civile si daunelor pe care le solicita si pe care le-a dovedit partea civila.
N.B.
In orice caz un avocat , cred eu , ca in masura posibilitatilor sale , va putea da alte sfaturi

Radu Gabrian, Mediator
Sunt doua "curente" si ar trebui un RIL in acest sens:
1 Recunoasterea faptei in cursul urmaririi penale si solicitarea in termen, in fata instantei a aplicarii art.320 ind.1 cpp.
2.Nerecunoasterea in faza de urmarire penala dar recunoaste in termen in fata instantei si solicita aplicarea art.320 ind 1. cpp.
In acest ultim caz, se pune problema judecatii in baza probelor administrate in faza de urmarire penala, probe combatute de invinuit/inculpat.
Partea civila , in functie de situatia de fapt, poate solicita sau nu ,administrarea de probe , mai ales pe latura civila.
partea civila e interesata in primul rand sa obtina daunele materiale si eventual morale. cuantumul pedepsei ar trebui sa intereseaza secundar partea vatamata.
Mihai S.R. a scris:

Sunt doua "curente" si ar trebui un RIL in acest sens:
1 Recunoasterea faptei in cursul urmaririi penale si solicitarea in termen, in fata instantei a aplicarii art.320 ind.1 cpp.
2.Nerecunoasterea in faza de urmarire penala dar recunoaste in termen in fata instantei si solicita aplicarea art.320 ind 1. cpp.
In acest ultim caz, se pune problema judecatii in baza probelor administrate in faza de urmarire penala, probe combatute de invinuit/inculpat.
Partea civila , in functie de situatia de fapt, poate solicita sau nu ,administrarea de probe , mai ales pe latura civila.

Da, in a doua ipoteza se va face disjungere pentru latura civila.
Problema se pune nu pe latura civila ,ci pe latura penala. Unele instante resping cererea pe art. 320 ind.1 cpp pentru ca, inculpatul nu a recunoscut faptele in faza de UP.
Altele o admit pe diverse considerente unele din jurisprudenta CEDO.
Si intr-un caz si in celalalt, instanta "poate administra orice probe apreciaza ca sunt necesare pentru justa solutionare a cauzei" :D( vezi subiecte admitere INM august 2011)