Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune sau nu?

Problema. Matusa mea are act de vanzare-cumparare pe casa si terenul bunicilor si este totdata tutorele bunicii mele, bolnava de Alzheimer. Matusa mai are trei surori. Dorind sa faca cartea funciara, a aflat ca in actul de vanzare/cumparare nu sunt inclusi 100 de mp, aflati in spatele casei. A fost la notar si i s/a spus ca atata timp cat bunica este in viata (bunicul este decedat) nu se poate face succesiunea pe cei 100 mp sau sa intre in posesia acestui teren, chiar daca celelalte surori sunt de acord. Mentionez ca bunica mea figureaza ca proprietarul acestui teren printr/un act de mostenire. Exista vreo solutie pentru a intra legal si in posesia celor 100 mp?
Intrebati la Autoritatea tutelara in ce conditii poate sa-i vanda si suprafata asta de teren
Nu prea exista stimata doamna pentru ca vanzarea intre tutore si cel ocrotit este nula ! De aceea vi s a spous sa asteptati pana la decesul doamnei.