avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

o cunostinta e casatorita de 11 ani cu o persoana care e pensionara.Poate primi pensie de urmas dupa moartea lui?(ea este casnica nu a lucrat niciodata)
Au si un baietel minor.Si acesta va primi pensie dupa moartea tatalui?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:29, 14 Septembrie 2011
Da, ambii vor putea primi pensie de urmas.

Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas :
a. Tot timpul vietii dupa implinirea varstei standard de pensionare daca perioada casatoriei a fost de cel putin 15 ani.Daca perioada casatoriei este intre 10 si 15 ani cuantumul pensiei se diminuiaza cu 0,5 % pentru fiecare luna, respectiv cu 6 % pentru fiecare an, in minus fata de 15 ani.
b. Pe tot timpul invaliditatii de gr. I sau II daca perioada casatoriei a fost mai mare de 1 an.
c. Pe tot timpul vietii si indiferent de varsta daca sotul a decedat din cauza unui accident de munca, boala profesionala sau tuberculoza.
d. Numai 6 luni daca sotia nu se incadreaza in pozitiile a si b.
e. Pana cand ultimul copil implineste varsta de 7 ani daca la data decesului sotul supravietuitor avea in intretinere copii sub 7 ani si nu se incadreaza in pozitiile a si b.
Art. 84. — Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile într-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditătii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau în una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).
Si care ar fi pensia daca tatal respectiv sotul are o pensie de 10 milioame(lei vechi) atat pt sotie cat si pt copil?
Legea 263/2010
Art. 89
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;

Pensia pentru fiecare va fi de 286 de lei.Dar se va primi 350 de lei ca indemnizatie sociala pentru pensionari.
Calculele sunt facute pentru 11 ani de casatorie.Deci cu o diminuare de 24%.
La 15 ani de casatorie revenea cate 376 de lei de fiecare
dar daca copilul ar fi major si nu ar mai fi la studii la moartea tatalui pensia mamei ar creste?

Alte discuții în legătură

Pensie femei cory27 cory27 mama mea a auzit pe nu stiu unde ca sunt femei care, desi nu au avut servici dar au crescut mai multi copii, au o pensie minima de vreo 300 lei. stie cineva ... (vezi toată discuția)
Pensia de boala/pensia la limita de varsta FloryRody FloryRody Buna ziua. Mama mea are pensie de boala si a implinit varsta de 59 de ani(in aprilie)si am inteles ca nu ar trebui sa faca nici un demers pentru a fi incadrata ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas dana12371 dana12371 Buna ziua As dori sa stiu daca mama mea poate beneficia de anumite drepturi in urma decesului tatalui meu(decedat in luna iunie 2012).Mama mea este ... (vezi toată discuția)